Kecsegtető lehet a befektetőknek a bérlakások piaca

2023. 02. 07., 12:41

Magyarországon is egyre sürgetőbb probléma a lakhatás, különösen a hitelköltségek megugrása miatt. A bérlakások piaca jó belépési pont lehet a befektetők számára.

Az ipari és logisztikai ingatlanok piacán 2022 minden rekordot megdöntött. „Bár az energiaárak szignifikánsan csökkennek az elmúlt hónapokhoz képest, az energiapiac még tartogathat kihívásokat” – mondta Jos Tromp, a CBRE európai kutatási és tanácsadási vezetője a budapesti Market Outlook 2023 rendezvényen.

A szakember a közelmúltbeli javulás ellenére még mindig mérsékelt recessziót valószínűsít, ami a befektetési kedven is érzékelhető. A teljes európai befektetési forgalom 2022-ben közel 20 százalékkal csökkent az előző évhez képest, leginkább az utolsó negyedév drámai (60 százalékos) zuhanása miatt.

Közép-Kelet-Európában tavaly 12 milliárd eurós ingatlanbefektetés valósult meg, ami 3 százalékkal magasabb volt, mint 2021-ben – ugyanakkor még mindig lényegesen elmarad a 2019-es rekordtól. Továbbra is a lengyel messze a legnagyobb piac, a teljes volumen közel felét itt fektették be. A régióban és hazánkban még mindig az iroda a legfontosabb befektetési kategória­; ugyanakkor míg régiós szinten kicsit csökkent az ipari ingatlanbefektetések aránya, nálunk a tavalyi évben növekedett.

Az európai irodaépületek 85 százaléka 2001 előtt épült, miközben a becslések szerint a jelenlegi épületek 85-95 százaléka 2050-ben is használatban lesz. Az elavult irodaépületek energiafogyasztásból fakadó károsanyag kibocsájtása nagyon magas, az üvegházhatást okozó gázok 36 százalékát teszik ki. Emiatt fontos és megoldandó feladat a már meglévő irodaházak technológiai megújítása az ESG szempontoknak megfelelően. Budapesten a modern irodaállomány fele az elmúlt 15 évben épült, de itthon is komoly kihívás az üzemeltetés dekarbonizációja.

„A legnagyobb karbonterhelést a környezet számára a meglévő, elavult épületek jelenlegi módon való üzemeltetése, illetve az új épületek építése jelenti. Ezzel szemben a meglévő irodaházak dekarbonizációja járható út lehet a nemzetközi szerződésben is lefektetett 1,5°C fokos maximális felmelegedési cél eléréséhez” – mondta Jos Tromp.

Az ipari és logisztikai ingatlanok piacán 2022 minden rekordot megdöntött: a fővárosi állomány 15 százalékkal növekedett, a kereslet több, mint 20 százalékkal bővült 2021-hez képest. A becslések szerint 2024-re a Budapest környéki logisztikai ingatlanok mértéke eléri a 4 millió négyzetmétert. A vidéki piacon erős felfutás várható, elsősorban az autóiparnak köszönhetően itt is további keresletnövekedést várnak a szakemberek.

Az elmúlt időszakban jellemzően built-to-suit, azaz a bérlők igényeire szabott beruházások voltak többségben, előre láthatólag a következő években is ez a trend marad, és a spekulatív beruházások továbbra is háttérbe szorulnak.

A hazai bérlakáspiac egyelőre kicsi és nem kellően szabályozott. Magyarországon is egyre sürgetőbb probléma a lakhatás, különösen a hitelköltségek hirtelen megugrása miatt. A bérlakások piaca jó belépési pont lehet a befektetők számára Közép-Kelet-Európában és Magyarországon is.

A környező országokban már láttunk sikeres megoldásokat, így a szakértők bíznak abban, hogy a magyar piaci sajátosságok megoldásával és mielőbbi szabályozásával nálunk is fejlődésnek indul ez a szegmens.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 03. 20., 16:40
Nem jellemezte magas cégfluktuáció a faipari szektort 2022-ben, alapvetően stagnált az itt működő cégek száma. Az egyéni vállalkozók köre tavaly közel 100 fővel tovább csökkent. A jövő rövidtávon várhatóan nem hoz jelentős kiugrást, 2023-ban csökkenő cégszámmal érdemes számolni – írja elemzésében az Opten.
2023. 03. 14., 13:43
Tíz év alatt sikerült egy marginális szereplőnek számító magyar kisvállalatból Magyarország elsőszámú fejvadász cégét felépíteni – mondta az Üzletemnek dr. Molontay Patrik, a HumanField Vezető- és Specialistakiválasztó Kft. ügyvezető igazgatója és Executive-üzletágvezetője.
2023-03-21 15:13:00
A magyar rendszerváltást követő privatizációs tranzakciókba csöppenő hazai ügyvédeknek a 90-es évek közepén még újdonság volt, ma azonban már csak egyszerű technikai feladat egy cégfelvásárlást célzó tranzakció előtt az eladásra kínált társaság vagy üzletág (együtt: a céltársaság) „átvilágítása”. Ezt az amerikai jogi zsargonban a latinból kölcsönzött „due diligence”-nek nevezik, amely szószerint „kellő gondosságként” fordítható magyarra, de a fúziós ügyekre szakosodott magyar ügyvédek is inkább a latin megnevezést használják. A legfontosabb tudnivalókat dr. Papp Álmos, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners versenyjogi csoportjának vezetője foglalja össze.
2023-03-21 14:13:30
A hazai nagyvállalatok idén nem várnak árbevétel- és profitnövekedést. A cégek több mint egy éve csökkenő profittal számolnak, ami most negatív rekordot ért el, emellett az árbevétel várt változása is negatív előjelű – derül ki a K&H nagyvállalati növekedési index legutóbbi eredményeiből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Miért és hogyan érdemes különbséget tenni vállalkozás és női vállalkozás között? Hogyan segítheti ez a szekció a VOSZ-on belül a hazai társas vállalkozások női vezetőit és dolgozóit? Mi az, amit egy női vállalkozás csípőből tud, de a cégeknek – még a nagyobbaknak is – még mindig tanulni kell? A szövetség legújabb szervezetét, a Női Vállalkozói Szekciót az elnök, Lakatosné Lukács Zsuzsanna mutatja be.
Mire számíthatnak a hazai vendéglátók és a szálláshely-szolgáltatók 2023-ban? Melyek az ágazat legfőbb problémái és kiugrási lehetőségei, mely régiók reménykedhetnek leginkább jó eredményekben? Hogyan támogatja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége az ágazat szereplőit? A kérdésekre Duska Sándor, az Idegenforgalmi, Szálláshely-szolgáltatók és Vendéglátó-ipari szekció elnöke válaszol.
2022. 11. 29., 23:30
epizód: 2022 / 12   |   hossz: 24:09
Étvágygerjesztő sikertörténetet tálalunk fel a vendéglátóiparból. Az encsi Anyukám mondta titkát elsősorban nem az olaszos hangulatban, hanem a hazai alapanyagokban, a család- és vendégszeretetben kereshetjük. Dudás Szabolcs, az étterem egyik vezetője arról is beszél, hogy miként lett a főzés szeretetéből, átgondolt stratégiával, üzleti vállalkozás. A sztori 1995-ben egy olaszországi pizzakóstolós utazással kezdődött, és ma már a kiváló helyeknek járó Bib Gourmand-díjnál tart.

  Rovathírek: GUSTO

Nekem nagyon tetszik, annyira, hogy kiálltam mellette főszerkesztőnkkel szemben is, aki szerint csak szokványos ipari képlettel van dolgunk.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS