Értékpapír-állományok: közzétette az MNB a legfrissebb, 2023. júniusi adatokat

2023. 08. 07., 10:10

Az állampapírok, az egyéb kötvények, a jelzáloglevelek, a befektetési jegyek és a részvények állományainak mutatói.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának alakulása értékpapír fajtánként

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 1 407 milliárd forinttal növekedett júniusban. Az összes állományon belül az állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állománya 46 milliárd forintot tett ki. A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán júniusban a Magyar Államkötvény és az Önkormányzati Magyar Államkötvény ki- és rábocsátások 287 milliárd forintot, a törlesztések 2 milliárd forintot tettek ki névértéken. A lakossági kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 206 milliárd forint értékű állománynövekedést eredményezett. A rövid lejáratú forint állampapírok piacán a diszkont kincstárjegy ki- és rábocsátások 449 milliárd forintot tettek ki, a lejárat és visszavásárlás 277 milliárd forint volt. A kamatozó instrumentumok (lakossági papírok) állománya 21 milliárd forinttal csökkent a hónap során. A forintban denominált papíroknál a hozamok csökkentek, az árváltozás 746 milliárd forintot tett ki. A devizában kibocsátott kormányzati értékpapírok piacán júniusban sem új kibocsátás, sem lejárat nem volt, a tranzakció nagyságát a kamathalmozódás és kamatfizetés egyenlege határozta meg. Az árváltozás 99 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 102 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 60 milliárd forinttal nőtt júniusban. A tárgyhónapban a ki- és rábocsátások 26 milliárd forintot tettek, lejárat nem volt. Az árváltozás a hozamváltozások hatására 32 milliárd forintot ért el júniusban. A forintban kibocsátott jelzáloglevelek állománya 1 831 milliárd forintot tett ki június végén.

Az egyéb – nem központi kormányzat által kibocsátott - kötvények állománya júniusban 1 113 milliárd forinttal növekedett, melyből az MNB kötvények állománynövekedése 695 milliárd forintot tett ki. A hitelintézetek által kibocsátott kötvények állománya 5 017 milliárd, a hitelintézeteken és az MNB-n kívüli egyéb szektorok által kibocsátott kötvények állománya 3 656 milliárd forintot ért el a hó végén.

Júniusban a nem pénzügyi vállalatok, a hitelintézetek és az egyéb pénzügyi közvetítők által kibocsátott kötvények esetében a ki- és rábocsátások értéke 459 milliárd forintot tett ki, a lejáratok és visszavásárlások értéke 150 milliárd forint volt. Az árváltozás 109 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 22 milliárd forinttal csökkentette az állományt. Júniusban a rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya jelentősen, 877 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 480 milliárd forintot, az egyéb alapok értékpapírjai 14 597 milliárd forintot értek el az időszak végén. A tárgyhónapban az új kibocsátások értéke 29 milliárd forint, a lejáratoké 28 milliárd forint volt. Az árváltozás 145 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 5 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek piaci értékes állománya 462 milliárd forinttal növekedett a hónap során. Az állományokat tekintve a hitelintézeti részvények 4 183 milliárd, a nem pénzügyi vállalati részvények 5 354 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 44 milliárd forintot tettek ki június végén. A vezető papírok árfolyama vegyesen alakult, a részvénypiaci kapitalizáció 5 százalékkal került feljebb az előző hónaphoz képest. Az árváltozás 468 milliárd forinttal növelte az állományt. A hónap során egy új részvénybevezetés volt a Budapesti Értéktőzsdén.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának tulajdonosi megoszlása

A külföldiek tulajdonában lévő értékpapírok tranzakcióból eredő állománynövekedésén belül 912 milliárd forinttal növekedett az MNB által kibocsátott kötvények állománya. Emellett szintén növekedett az egyéb kötvények és a tőzsdei részvények állománya, a növekedés 211 milliárd és 24 milliárd forintot tett ki. Ezzel szemben a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapír és a befektetési jegy állományuk csökkent, a csökkenés 70 milliárd és 4 milliárd forintot ért le.

A hitelintézetek tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően 238 milliárd forinttal csökkent júniusban. Csökkent az MNB kötvény, a jelzáloglevél, az egyéb kötvény és a tőzsdei részvény állományuk, a csökkenés 221 milliárd, 74 milliárd, 24 milliárd és 1 milliárd forintot tett ki. A kormányzati szektor által kibocsátott értékpapír és a befektetési jegy állományuk 67 milliárd és 13 milliárd forinttal növekedett júniusban. Június végén a Növekedési kötvényprogram keretében kibocsátott 2847 milliárd forint névértékű kötvényből a hitelintézetek tulajdonában 1 168 milliárd forint névértékű kötvény volt.

A vizsgált időszakban tranzakciókból eredően 654 milliárd forinttal nőtt a háztartások (beleértve a háztartásokat segítő nonprofit intézményeket is) tulajdonában lévő értékpapírok állománya. Ezen belül a háztartások 281 milliárd forinttal növelték állampapír tulajdonukat; ebből a hosszú lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 256 milliárd forint, a rövid lejáratú, forintban kibocsátott állampapírokból pedig 11 milliárd forint, a devizában kibocsátott állampapírokból 14 milliárd forint állománynövekedés valósult meg. A tárgyhónapban a háztartások szintén növelték a befektetési jegy és az egyéb kötvény állományukat, a növekedés 326 milliárd és 95 milliárd forintot tett ki. A tőzsdei részvény állományuk 44 milliárd forinttal csökkent júniusban. A háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában lévő értékpapírok állománya csökkent a hónap során.

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok piaci értékes állományának tulajdonosi megoszlásán belül júniusban minden szektorban növekedett az állomány. A külföldiek állománya 111 milliárd forinttal, a pénzügyi vállalatok állománya 943 milliárd forinttal, a nem pénzügyi vállalatok állománya 26 milliárd forinttal és az államháztartási szektor állománya 26 milliárd forinttal növekedett. A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények együttes állománya 111 milliárd forinttal szintén növekedett júniusban. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS