Értékpapír-állományok: friss jelentés az MNB-től

Értékpapír-állományok: friss jelentés az MNB-től
2022. 12. 07., 15:19

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 753 milliárd forinttal csökkent, a rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek piaci értékes állománya 537 milliárd forinttal nőtt.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának alakulása értékpapír fajtánként

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 753 milliárd forinttal csökkent októberben. Az összes állományon belül az állampapírnak nem minősülő kötvények hó végi állománya 118 milliárd forintot tett ki. A hosszú lejáratú forint állampapírok piacán októberben 146 milliárd forint értékben hat új sorozat kibocsátására került sor, egy papír járt le 575 milliárd forint összegben. Az aukciókon 168 milliárd forint névértékű rábocsátás történt, visszavásárlás nem volt. A nem aukció keretében értékesített (lakossági) kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 71 milliárd forintos állománynövekedést eredményezett. A rövid lejáratú forint állampapírok piacán a diszkont kincstárjegy aukciós ki- és rábocsátások 213 milliárd forintot tettek ki, a lejárat 239 milliárd forint volt. A kamatozó instrumentumok (lakossági papírok) állománya 28 milliárd forinttal csökkent a hónap során. A forintban denominált papíroknál a hozamok nőttek, az árváltozás -214 milliárd forintot tett ki. A devizában kibocsátott kormányzati értékpapírok piacán októberben sem új kibocsátásra, sem lejáratra nem került sor. Az árváltozás 22 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 248 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens hitelintézetek által kibocsátott jelzáloglevelek állománya 1 milliárd forinttal csökkent októberben. A tárgyhónapban 33 milliárd forint értékű rábocsátásra került sor, a lejárat 5 milliárd forint volt. A hónap során több jelzáloglevélnek volt kamatfizetése. A forintban kibocsátott jelzáloglevelek állománya 1662 milliárd forintot tett ki október végén.

Az egyéb – nem központi kormányzat által kibocsátott – kötvények állománya októberben 1 479 milliárd forinttal csökkent, melyből az MNB által kibocsátott kötvény lejárata 1384 milliárd forintot tett ki. A hitelintézetek által kibocsátott kötvények állománya 2551 milliárd, az MNB-n kívüli egyéb szektorok által kibocsátott kötvények állománya 3514 milliárd forintot ért el a hó végén. Októberben a nem pénzügyi vállalatok, hitelintézetek és az egyéb pénzügyi közvetítők által kibocsátott kötvények esetén a ki- és rábocsátások értéke 105 milliárd forintot, a lejáratok összesen 70 milliárd forintot tettek ki. Az árváltozás 72 milliárd forinttal, a devizaárfolyamok változása 61 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

Októberben a rezidens kibocsátású befektetési jegyek piaci értékes állománya 189 milliárd forinttal növekedett. A pénzpiaci alapok jegyei 227 milliárd forintot, az egyéb alapok értékpapírjai 11 750 milliárd forintot értek el az időszak végén. A tárgyhónapban az új kibocsátások értéke 15 milliárd forintot tett ki, a lejárat 19 milliárd forint volt. Az árváltozás 60 milliárd forinttal növelte, a devizaárfolyamok változása 53 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A rezidens vállalatok tőzsdei részvényeinek piaci értékes állománya 537 milliárd forinttal nőtt a hónap során. Az állományokat tekintve a hitelintézeti részvények 3286 milliárd, a nem pénzügyi vállalati részvények 4797 milliárd, az egyéb szektorok által kibocsátott részvények 42 milliárd forintot tettek ki október végén. A vezető papírok árfolyama emelkedett, a részvénypiaci kapitalizáció 7,1 százalékkal került feljebb az előző hónaphoz képest. Az árváltozás 516 milliárd forinttal növelte az állományt.

A forgalomban lévő értékpapírok állományának tulajdonosi megoszlása

A külföldiek tulajdonában lévő értékpapírok tranzakcióból eredő állománycsökkenésén belül 1377 milliárd forinttal csökkent az MNB által kibocsátott kötvények állománya. Szintén csökkent a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapírok és az egyéb kötvények állománya, a csökkenés 74 milliárd és 3 milliárd forintot ért el. A befektetési jegy, a jelzáloglevél és a tőzsdei részvény állományuk nem változott a hónap során.

A hitelintézetek tulajdonában lévő értékpapírok állománya tranzakciókból eredően 274 milliárd forinttal csökkent októberben. Ezen belül a kormányzati szektor által kibocsátott értékpapír, az egyéb kötvény és az MNB kötvény állományuk csökkent, a csökkenés 341 milliárd, 10 milliárd és 7 milliárd forint volt. A befektetési jegy, a jelzáloglevél és tőzsdei részvények állományuk növekedett, a növekedés 41 milliárd, 27 milliárd és 16 milliárd forintot tett ki.

A vizsgált időszakban tranzakciókból eredően 383 milliárd forinttal nőtt a háztartások (beleértve a háztartásokat segítő nonprofit intézményeket is) tulajdonában lévő értékpapírok állománya. Ezen belül a háztartások 281 milliárd forinttal növelték állampapír tulajdonukat; ebből a hosszú lejáratú, forintban kibocsátott állampapíroknál 109 milliárd forint, a rövid lejáratú, forintban kibocsátott állampapírokból 155 milliárd forint, a devizában kibocsátott állampapírokból pedig 18 milliárd forint állománynövekedés valósult meg. A tárgyhónapban a háztartások szintén növelték a befektetési jegy, az egyéb kötvény és a tőzsdei részvény állományukat, a növekedés 94 milliárd, 16 milliárd és 10 milliárd forintot tett ki. A háztartásokat segítő nonprofit intézmények tulajdonában lévő értékpapírok állománya csökkent a hónap során.

A központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok piaci értékes állományának tulajdonosi megoszlásán belül októberben a háztartásokon kívül minden szektorban csökkent az állomány, a pénzügyi vállalatok állománya 644 milliárd forinttal, a külföldiek, a nem pénzügyi vállalatok és az államháztartási szektor állománya 320 milliárd, 31 milliárd és 23 milliárd forinttal csökkent. A háztartások és a háztartásokat segítő nonprofit intézmények együttes állománya 265 milliárd forinttal növekedett októberben. (MNB)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS