Bizonytalan a gazdaság, hét 7 éve nem látott mélyponton a kockázatitőke-piac

2020. 01. 28., 17:31

A kockázatitőke-piaci tevékenység üteme lassul, jelezve, hogy a gazdasági környezet romlásával kapcsolatos várakozások hatással vannak a piaci hangulatra – derül ki a Deloitte közép-európai kockázati tőke bizalmi felmérés legfrissebb eredményéből.

 A bizalom gyengülése miatt a mutató hét éve nem látott mélységbe került. A válaszadók csaknem fele (46 százalék) a gazdaság romlására számít a következő hónapok során, a várakozások egyhangúak, a megkérdezettek egyike sem számít a gazdasági helyzet javulására a következő hónapokban.

Tranzakciós szempontból a válaszadók negyede (25 százalék) összpontosít a kínálati piacra,  ami növekedést jelent a tavalyi egyötödhöz (19 százalék) képest, és egyben a legnagyobb arány 2015 tavasza óta. Ez valószínűleg összefügg a magas árazási szinttel, bár ez a helyzet stabilizálódhat: a válaszadók csupán 15 százaléka számít további árnövekedésre, míg a tavalyi évhez képest kétszeres arányban (48 százalék) számítanak az árazási szintek csökkenésére a következő év során.

„A tranzakciós árazások számos sikeres kockázatitőke-befektetői kilépéshez járultak hozzá a régióban az elmúlt néhány évben, amely további tőkegyűjtésre ösztönözte a befektetőket. A jelenlegi árszint várható enyhülése ösztönözheti a befektetéseket, mivel a friss forrással  rendelkező alapok könnyebben meg tudnak majd felelni az eladói várakozásoknak” – mondja Csűrös Balázs, a Deloitte Pénzügyi tanácsadási üzletágának partnere. „Egy esetlegesen nagyobb bizonytalansággal járó időszak nagyobb sikerrel kecsegtet a jól előkészített ügyletek számára, különösen azokban a helyzetekben, ahol az eladók nem rendelkeznek egyértelmű utódlási alternatívával.

A bizonytalan időszakban felértékelődnek a piacvezető vállalkozások: a válaszadók 62 százaléka arra számít, hogy ezekért a cégekért heves küzdelem fog folyni. Ez az eredmény a legutóbbi felmérésünkhöz képest jelentősen változott, hiszen akkor a válaszadóknak csak 47 százaléka számított a piacvezető cégek ilyen szintű felértékelődésére Közép-Európában. Az arány akkor a növekvő középvállalkozásoknál volt még magasabb (40 százalék), míg most ez csupán 29 százalék.

A felmérés részletes eredményeit ide kattintva tekintheti meg.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-04-01 12:05:00
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS