BAMOSZ: nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon szeptemberben

2024. 10. 15., 21:15

A befektetési alapokban kezelt vagyon szeptemberben 1,7 százalékkal, 278 milliárd forinttal nőtt, így a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 16 888 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A BAMOSZ a hazai alap- és vagyonkezelő szakmát képviselő szövetség, 24 tagja összesen 21 900 milliárd forint vagyont kezel.

A pénzpiaci alapoktól 42,9 milliárd forintnyi tőke távozott. A hozamok ezt a nagy arányú kiáramlást érdemben nem tudták tompítani, így összességében 7 százalékkal 527,58 milliárd forintra csökkent a kategória vagyona a hónapban.

A kötvényalapokba 54,2 milliárd forint áramlott be, ezen belül vegyes volt a kép. A rövid futamidejű kötvények esetében tőkebeáramlás mutatkozott, amelynek nagysága 46,9 milliárd forint. A hosszú futamidejű kötvényalapok esetében a tőkekiáramlás 2,7 milliárd forint volt a hónap folyamán, míg a szabad futamidejű kötvényalapokhoz 10 milliárd érkezett. A hozamok is pozitívan alakultak, így a nettó eszközérték 1,8 százalékkal 5991 milliárd forintra nőtt.

A vegyes alapokhoz 38,6 milliárdnyi tőke érkezett, amely a harmadik legmagasabb érték a hónapban. A kategória vagyonát tovább növelték a hozamok, így összességében 2,8 százalékos volt a vagyonnövekedés a hónapban, a kategória vagyona 2504 milliárd forint lett.

A részvényalapok esetében tőkemozgás gyakorlatilag nem volt, viszont a hozamok kedvezően alakultak. A kategória vagyona az elmúlt hónapban 1,7 százalékkal 1148 milliárd forintra nőtt.

A tőkevédett alapokhoz 7,2 milliárdnyi tőke érkezett a hónap során. A hozamok is hozzá tudtak tenni a gyarapodáshoz, így a kategória vagyona 1,9 százalékkal 650 milliárd forintra növekedett a hónap folyamán.

Az abszolút hozamú alapok esetében 61,6 milliárd áll az értékesítési soron, amely a legnagyobb érték a kategóriák között. A hozamok is hozzá tudtak tenni a növekedéshez, így a kategória vagyona a hónap során 4,6 százalékkal 2108 milliárd forintra emelkedett. Már augusztus végén beigazolódott a korábbi előrejelzés, amely szerint ilyen dinamikus növekedés mellett nyár végére a kategória vagyona átlépi a 2000 milliárdos határt – jegyezték meg a BAMOSZ szakértői.

Az ingatlanalapok esetében 18 milliárdnyi tőkekiáramlást mértek a hónap során. Végül a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,3 százalékkal 2087 milliárd forintra csökkent.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba az elmúlt hónapban 13,5 milliárdnyi tőke érkezett. A hozamok tovább segítették a növekedést, így összességében a vagyon 2 százalékkal 1733 milliárd forintra nőtt a hónap során. (MTI)

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS