145 milliárd forint „friss pénz” került állampapírokba augusztusban

2024. 10. 07., 20:07

Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.

Nem csillapodott a megtakarítási kedv augusztusban sem, a háztartások újabb százmilliárdokat tettek félre a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint. A bankbetéteket csaknem 74 milliárd forintnyi friss pénzzel gyarapították, hazai értékpapírokba 242,6 milliárd forint, külföldiekbe 11,3 milliárd forint került. A háztartások betétállománya ennek köszönhetően 12 896,1 milliárd forintra hízott, az értékpapíroké pedig 29 889,2 milliárd forintot tett ki. 

Tavaly augusztusban fordult elő először, hogy a háztartások több pénzt tartottak állampapírokban, mint bankbetétekben. Ennek alapvetően két oka volt a Bank360.hu szakértői szerint. A bankok – néhány kivételt leszámítva – nem fizettek érdemi kamatot a betétekre, sok helyen 0 százalék körüli kamattal hirdették meg a lekötéseket, eközben viszont az állam a Prémium Magyar Állampapírokra (PMÁP) az adott kamatperiódusban 16 százalékos kamatot adott, ráadásul az állampapírok hozamát sem kamatadó, sem szocho nem terheli, szemben a bankbetétek kamatával. 

Az idén augusztusban immár zsinórban a 13. hónapja haladta meg a háztartások állampapír-állománya a bankbetétekét. Ebben a hónapban több mint 145 milliárd forintnyi friss pénz került hazai állampapírokba, ezzel a háztartások állománya 13 523,6 milliárd forintra nőtt. A hosszabb futamidejű kötvények továbbra is sokkal népszerűbbek, mint az egyéves vagy még hamarabb lejáró konstrukciók. A lakosság állampapírjainak több mint 83 százaléka több éves lejáratú kötvény. 

A banki kötvény és a befektetési alap is keresett

Augusztusban a banki kötvények iránt is megnőtt a kereslet. A kisbefektetők 22,3 milliárd forintot fektettek ezekbe a papírokba, ezzel az állományuk ismét 600 milliárd forint fölé emelkedett. A banki kötvények jelentős része devizában kamatozik. A lakosságnál lévő állomány valamivel több mint fele van forintban (311,9 milliárdnyi), devizakötvényben bő 295 milliárd forintot tartanak a háztartások. 

A vállalati kötvények iránti lakossági kereslet gyakorlatilag lenullázódott a lassan 10 éves Questor-botrány óta, alig 25 milliárd forintot tartanak ilyen eszközben a kisbefektetők. A befektetési alapok népszerűsége viszont töretlen. Az idén augusztusban is 77,7 milliárd forintért vásároltak befektetési jegyeket, ezzel a háztartások állománya 10 361,9 milliárd forintra nőtt. Augusztus a korábbi hónapokkal szemben rosszul alakult a befektetésijegy-tulajdonosok számára, hiszen kis (6,7 milliárd forintos) veszteséggel zártak. 

A hazai részvénypiacon jóval többet, 32 milliárd forintot buktak a kisbefektetők. A mínuszos augusztusban kerülték is a tőzsdét, csaknem 3 milliárd forintot kivettek a piacról, emiatt összesen 1790,5 milliárd forintjuk maradt hazai részvényekben a hónap végére. A legtöbb pénzt továbbra is bankpapírokban tartják a magyar kisbefektetők, 949 milliárd forintnyit. Ezek feltételezhetően döntő részben OTP-részvények lehetnek. 

Csökkent a külföldi papírokban lévő megtakarítás

Szintén az árfolyamesés az oka annak, hogy csökkent a háztartások külföldi értékpapírokban lévő megtakarítása is a nyolcadik hónapban. A kisbefektetők 11,3 milliárd forintért vásároltak külföldi kötvényeket, befektetési jegyeket és részvényeket, azonban a teljes állomány eközben 47 milliárd forinttal leértékelődött. A háztartásoknak ezért augusztus végére 3580,4 milliárd forintjuk maradt külföldi értékpapírokban. 

A külföldi kötvényekben lévő állomány csökkent, a hónap végén alig érte el a 800 milliárd forintot. A befektetési alapokban viszont egyre több pénzt tartanak a magyarok, az állomány az árfolyamesés dacára is nőtt, 20 milliárd forintot fektettek be a háztartások külföldi alapokba. A hónap végén 1988,2 milliárd forintos történelmi csúcson volt az ilyen befektetések összege. 

Külföldi részvények is keresettek voltak augusztusban annak ellenére, hogy a hazai papírokhoz hasonlóan vaskos veszteséggel zárták a hónapot. A magyar háztartásoknak 792,2 milliárd forintnyi nemzetközi tőzsdei részvényük volt a nyolcadik hónap végén.

A rovat támogatója a KAVOSZ Zrt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS