Mekkora vagyonnal rendelkeznek a magyar háztartások?

2022. 11. 06., 19:25

A statisztikai hivatal kiadványa a 2020-as adatokat ismerteti.

2020-ban az egy háztartásra jutó (kötelezettségekkel csökkentett) nettó vagyon 36,7 millió forint volt, másfélszerese a 2017-es összegnek – olvasható a KSH friss kiadványában.

Az egy háztartásra jutó összes reáleszköz átlagos értéke 74,8 százalékkal nőtt 3 év alatt, a pénzügyi eszközöké nem változott, a kötelezettségek növekedése 8,3 százalék volt.

A vagyon bővülésének elsődleges forrása az ingatlanok értékének 2017 és 2020 közötti másfélszeres növekedése volt – írják a KSH szakértői. 2020-ban a háztartások vagyonának 67,5 százalékát az ingatlanvagyon tette ki, 19,9 százalékot képviselt a vállalkozások értéke, 8,9 százalékot a pénzügyi eszközöké. Befektetéssel a háztartások 26,0 százaléka rendelkezett, míg 31,2 százalékuknak volt adóssága.

2020 végén a háztartások 85,8 százaléka lakott saját tulajdonú ingatlanban, amelyek átlagos mérete 83,8 m2, átlagos értéke pedig 23,8 millió forint volt. A lakosság 18,6 százaléka lakott jelzáloggal terhelt ingatlanban.

Hatalmas vagyoni különbségek

A háztartásonkénti átlagos nettó vagyon ötödönként tekintve számottevő egyenlőtlenséget mutatott. A felső és az alsó ötödbe tartozó háztartások átlagos nettó vagyona között 57-szeres volt a különbség 2020 végén.

Az első három ötödben az egy háztartásra jutó nettó vagyon nem érte el az átlagot. A jelentékeny vagyoni különbségeket elsősorban a háztartások tulajdonában lévő ingatlanok és vállalkozások értékének számottevő különbsége okozza. Ezen túlmenően jelentős összegű (10 millió forint feletti) pénzügyi eszközzel csak a legvagyonosabb ötöd háztartásai rendelkeztek. A kötelezettségeket illetően a legalsó ötöd háztartásainak átlagosan 800 ezer forint tartozása volt, ez a legfelső ötödben átlagosan 2,2 millió forintot tett ki.

A legkisebb vagyonnal az egyedül élők rendelkeztek

Az egyes háztartástípusokat tekintve 2020-ban a legvagyonosabbak a két felnőtt két gyermekkel típusú háztartások voltak, átlagosan 50,2 millió forintos nettó vagyonnal.

A legkisebb vagyonnal az egyedül élők rendelkeztek abban az évben, átlagosan 23,2 millió forinttal. Reál- és pénzügyi eszközeik értékéhez (bruttó vagyon) viszonyítva a legnagyobb adósságállományuk a három vagy annál több gyermekes háztartásoknak volt, átlagosan 7,8 millió forint. Bruttó vagyonuk arányában a legkevésbé eladósodottak a kétgyermekes családok voltak, átlagosan 5,6 millió forintos kötelezettséggel. A lakóingatlan értéke a kétgyermekes háztartásoknál volt a legmagasabb, átlagosan 28 millió forint. 2020-ban a legalacsonyabb értékű (átlagosan 19 millió forintos) lakásban az egyszemélyes háztartások éltek.

Régiók

A régiókat tekintve 2020 végén az egy háztartásra jutó átlagos nettó vagyon Budapesten volt a legmagasabb: 64,1 millió forint. Az országos átlagot Pest régióban (45,7 millió forint) és Nyugat-Dunántúlon (42,0 millió forint) haladta meg a háztartások átlagos vagyona, míg ennek összege Észak-Magyarországon volt a legalacsonyabb 2020-ban (átlagosan 19,9 millió forint). A régiók közti számottevő eltérés leginkább az ingatlanok értékének jelentős különbségében rejlett.

A háztartások átlagos vagyona 2017-hez képest a legnagyobb mértékben, 1,8-szeresére Közép-Dunántúlon nőtt, de Budapesten is a másfélszeresére emelkedett. A legkisebb mértékű, 1,4-szeres növekedés Dél-Dunántúlon történt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 30., 19:15
Karácsonykor és karácsony után is sok üzletben találkozhatunk akciós vagy értékcsökkent termékekkel. Élhetünk jótállási vagy szavatossági igénnyel, ha az akciós termék meghibásodik? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024. 12. 30., 11:15
2024 harmadik negyedévében a projektfinanszírozási hitelek teljes állománya az előző negyedévhez viszonyítva 1,6 százalékkal mérséklődött. A csökkenés a devizában nyújtott projektfinanszírozási hitelek állománycsökkenésének tudható be, míg a forintban fennálló projektfinanszírozási hitelek állománya lényegében nem változott – tájékoztatott az MNB.
2025. 01. 01., 12:00
Jogszabályváltozás miatt 2025. július 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, így ennek az ügyfélkörnek a papíralapú számla helyett az MVM is majd csak elektronikus számlát állíthat ki – tájékoztatott az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.
2025-01-02 10:15:00
A bankok többsége nem várt egy percet sem, már január első napján meghirdette a maga munkáshitelét. A feltételek a jogszabályi kötöttségek miatt ugyan hasonlóak, de találni jelentős különbségeket az elvárásokban, és máris megjelent az első olyan ajánlat, amiben 100 ezer forint extra jóváírással csábítják a fiatal ügyfeleket a hitelfelvételre – derül ki a Bank360.hu összeállításából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS