Magyarország, 2018: megjelentek a legfontosabb adatok

2019. 07. 15., 15:59

A statisztikai hivatal „Magyarország 2018” című friss kiadványának összefoglalója.

A magyar gazdaság teljesítménye 2018-ban 4,9 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, így a 2013-ban kezdődött gazdasági konjunktúra 2018-ban is folytatódott. Gazdaságunk bővülésének üteme illeszkedett a térségünk országait jellemző GDP-növekedésbe. 2018 során a visegrádi országok az uniós átlagot (1,9 százalék) meghaladóan emelkedtek, miközben az EU gazdasága és ezen belül a fontosabb nemzetgazdaságok lanyhuló ütemben növekedtek. Hazánk legjelentősebb külgazdasági partnerének számító Németország GDP-je 1,4 százalékkal nőtt.

A gazdasági növekedéssel párhuzamosan 2018-ban tovább tartott a hazai munkaerőpiac bővülésének lendülete is, a foglalkoztatottság és a munkanélküliség a korábbi évekhez hasonlóan javuló tendenciát mutatott. A munkaerőpiac a munkaerőhiány jeleit mutatja, a potenciális munkaerő-tartalék csökkent, az üres álláshelyek száma tovább nőtt. Részben a munkaerő-piaci viszonyok, részben kormányzati intézkedések hatására folytatódott az erőteljes bérkiáramlás a gazdaságban. A családi adókedvezmény figyelembevételével a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete 11, reálkeresete 8,2 százalékkal emelkedett az előző évhez képest.

A lakosság javuló jövedelmi helyzete hozzájárult a háztartások fogyasztásának dinamikus bővüléséhez, számottevően segítve a GDP növekedését. Ennek eredményeként a lakosság utazási és vásárlási kedve is nőtt, ami a szolgáltatások teljesítménybővülésének fontos forrását jelentette. A tercier ágazatok mellett az árutermelő ágazatok szintén segítették a GDP-növekedést. Az ipari termelés emelkedését elsősorban a belföldi kereslet élénkülése okozta.

A GDP növekedésének fontos pillére volt a gazdasági szereplők javuló beruházási kedve és az uniós források felhasználása. A költségvetési szervek mellett a legalább 50 főt foglalkoztató vállalkozások is növelték beruházási teljesítményüket.

A fenti folyamatok együttes hatására a termékbehozatal volumennövekedése meghaladta az exportét, emiatt 2017-hez hasonlóan a külkereskedelem mérsékelte a gazdaság bővülését.

A 2018. évi gazdasági folyamatok több területen is gyorsuló áremelkedéssel jártak együtt. A fogyasztói árak 2017-hez képest 2,8 százalékkal nőttek, amiben a termelői és a szolgáltatási kibocsátási árak növekedése mellett számos külső gazdasági tényező (például árfolyam, alapanyagárak és terméseredmények alakulása) is szerepet játszott. A lakáspiacon a felpörgő kereslet miatt szintén drágulást figyelhettünk meg, a folyamatra jelentős hatással voltak a kormányzati intézkedések is.

A gazdasági konjunktúra mellett 2017-ben ugyan nőtt nemzetgazdaságunk energiafelhasználása, viszont relatív energiaigényessége kismértékben javult. A fenntartható energiagazdálkodás szempontjából fontos megújuló energiaforrások aránya az energiafelhasználáson belül 13,3 százalékot tett ki, ami elmaradt az Európa 2020 keretében vállalt 14,65 százalékos célértéktől.

A népességszámot formáló tényezők közül 2018-ban a születésszám csökkenése meghaladta halálozásokét, a népesség természetes fogyása tehát folytatódott. A teljes termékenységi arányszám megegyezik a 2017. évivel, a gyermekvállalási kedv jelentősen meghaladta a 2011. évi mélypontot.

És a számok:

 

KSH

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 30., 19:15
Karácsonykor és karácsony után is sok üzletben találkozhatunk akciós vagy értékcsökkent termékekkel. Élhetünk jótállási vagy szavatossági igénnyel, ha az akciós termék meghibásodik? A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely ügyvéd foglalta össze.
2024. 12. 30., 11:15
2024 harmadik negyedévében a projektfinanszírozási hitelek teljes állománya az előző negyedévhez viszonyítva 1,6 százalékkal mérséklődött. A csökkenés a devizában nyújtott projektfinanszírozási hitelek állománycsökkenésének tudható be, míg a forintban fennálló projektfinanszírozási hitelek állománya lényegében nem változott – tájékoztatott az MNB.
2025. 01. 01., 12:00
Jogszabályváltozás miatt 2025. július 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, így ennek az ügyfélkörnek a papíralapú számla helyett az MVM is majd csak elektronikus számlát állíthat ki – tájékoztatott az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt.
2025-01-02 10:15:00
A bankok többsége nem várt egy percet sem, már január első napján meghirdette a maga munkáshitelét. A feltételek a jogszabályi kötöttségek miatt ugyan hasonlóak, de találni jelentős különbségeket az elvárásokban, és máris megjelent az első olyan ajánlat, amiben 100 ezer forint extra jóváírással csábítják a fiatal ügyfeleket a hitelfelvételre – derül ki a Bank360.hu összeállításából.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS