2021 márciusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,3 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál – jelentette a KSH.
2021 márciusában az előző év azonos hónapjához képest az épületek építményfőcsoport termelése 6,4 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké nem változott.
Szerződések
A megkötött új szerződések volumene 41,9, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 53,4, az egyéb építmények építésére vonatkozóké pedig 32,4 százalékkal haladta meg a 2020. márciusi bázist. 2021 márciusában elsősorban ipari épületekre, illetve vasútfejlesztésre kötöttek nagy értékű szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 13,2 százalékkal magasabb volt a 2020. március véginél. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 28,6, az egyéb építményeké 4,2 százalékkal nagyobb volt, mint egy évvel korábban.
Építőipari termelői árak
Az I. negyedévben az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 6,9, az egyéb építmények építése vonatkozásában 6,8, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 7,1 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához viszonyítva, így az építőipar árai az előző negyedévinél 3,2 százalékkal voltak magasabbak.
KÉSZ: rákapcsolt márciusban az építőipar
Rákapcsolt márciusban a magyar építőipar, amely felemásan nyitotta a 2021-es évet, pedig a járvány magyarországi megjelenéséig lendületes növekedést mutatott – üdvözölte a statisztikai hivatal adatait a KÉSZ Csoport. 2017-ben közel 30 százalékkal, majd 2018-ban és 2019-ben is 20 százalékkal nőtt a termelés volumene éves szinten, majd részben a pandémia kedvezőtlen hatásai miatt 2020-ban bő 9 százalékos visszaesést könyvelhetett el a szektor.
Idén márciusban az építőipari termelés volumene 4,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, az előző hónaphoz képest pedig 11,5 százalékos bővülés következett be. A növekedésben szerepet játszik, hogy tavaly márciusban és idén februárban gyengén szerepelt az ágazat.
„Az utóbbi hónapokban hektikusan alakultak az építőipari statisztikák. A januári 7 százalékos növekedést követte a több mint 17 százalékos februári visszaesés, most pedig 4 százalékot meghaladó az éves növekedés. Az első negyedévet mindezeknek köszönhetően 2 százalékos mínuszban zárta az ágazat” – mondta Vida Tamás, a KÉSZ Csoport vezérigazgatója. „A hosszú távú teljesítményre vonatkozó adatok szerint márciusban a termelés volumene közel 56 százalékkal haladta meg a 2015-ös havi átlagot. Bár ennél voltak jobb adatok a járvány magyarországi megjelenése előtt, ha sikerül a márciusi lendületet megtartani, akkor ledolgozhatja a hátrányt és növekedésbe kapcsolhat a szektor.”
Vida Tamás szerint a szektor következő időszakban várható teljesítménye szempontjából kedvező a szerződés- és rendelésállományok alakulása. Március végén az építőipari szerződésállomány volumene 13 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál. A szerződésállomány értéke pedig március végén meghaladta a 2600 milliárd forintot. A KÉSZ Csoport vezérigazgatója szerint a járvány okozta gazdasági visszaesés utáni újraindulásban fontos szerepet kaphatnak az építőipari beruházások. A szektor növekedését segíthetik a következő időszakban induló állami és uniós forrásokon alapuló fejlesztések, kivitelezések.
Október 19-én kilencedik alkalommal rendezik meg a Somlón egy különleges hazai szőlő- és borfajta nagyszabású bemutatóját.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.