Év végére elveszítette lendületét az építőipar

2020. 02. 13., 15:15

2019 decemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Ez a 2019-ben mért legkisebb éves növekedés; a legutóbbi ennél gyengébb adat a 2018. márciusi, akkor 1,7 százalékos visszaesést regisztrált a KSH.

2019 decemberében a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 11,3 százalékkal csökkent éves összevetésben, az egyéb építményeké 22,2 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények esetében út- és vasútfejlesztési munkák voltak jelentősek.

Az építőipar ágazatai közül a termelés volumene az épületek építésénél 10,6 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésében 29,3 százalékkal nőtt. A speciális szaképítés termelése 3,4 százalékkal mérséklődött.

megkötött új szerződések volumene 10,0 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 1,4, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 21,0 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. Decemberben ipari épületekre, útépítésekre és vasútfelújításra kötöttek nagy értékű szerződéseket.

Az építőipari vállalkozások december végi szerződésállományának volumene 10,5 százalékkal elmaradt a 2018. december végitől. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 38,9 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 20,7 százalékkal csökkent.

2019 egészében az építőipari termelés 21,7 százalékkal emelkedett; a termelés értéke folyó áron 4430,4 milliárd forint volt. Az épületek építése 20,2, az egyéb építményeké 23,9 százalékkal bővült.

A IV. negyedévben az építőipar termelői árai 8,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 9,4, az egyéb építmények építése vonatkozásában 8,5, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 8,6 százalékkal nőttek az árak a 2018. IV. negyedévihez mérten.

Az építőipar IV. negyedévi árai az előző negyedévinél 1,7 százalékkal magasabbak voltak. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Egyetlen vállalkozás sem építi fel önmagát, és a legfőbb erőforrása a vezető, aki – pláne egy új üzlet megalapozása közben – sajátos támogatást igényel. A többféle vállalkozás- és vezetőfejlesztő tréninget szervező SEED Alapítvány az ügyvezető igazgató szerint még frissebb módszerekkel, gyakorló vállalkozókkal mentorálja a kezdőket. Lakatosné Lukács Zsuzsanna ebben az epizódban világít rá, hányféle teendő van egy üzleti ötlettel, mire az működő vállalkozássá alakul. Ezen az úton tereli végig az újdonsült cégeket a RajtUp programjuk is.
Ebben az epizódban Pataki Tamás, a Canon Business Development Managere segítségével mutatjuk be, hogy milyen eszközök és mesterséges intelligencia megoldások lehetnek az orvosok segítségére – már nem is a jövőben, hanem akár napjainkban. Az elöregedő társadalmakban egyre több pácienst kell ellátnia az egészségügynek, így olyan technológiák nélkül, amiket például a Canon Medical Solutions képalkotó rendszerei nyújtanak, egyre nehezebb megfelelő számú és pontosságú diagnózist felállítani. De mi köze mindennek a ReCaptcha internet-felhasználó azonosításhoz és az önvezető autókhoz? Ez is kiderül a beszélgetésből.
2023. 10. 25., 09:33
epizód: 2023 / 16   |   hossz: 24:08
Az országos munkaerőhiány nagyon jól leszűkíthető adott gazdasági szegmensekre, és nem feltétlenül az elvándorlás okozza - mondta a BizniszPlusz podcastnak Somodi Bettina. A Beck and Partners nemzetközi HR tanácsadó cég üzletágvezetője szerint egy jó szabályozással a külföldi munkavállalók is szépen belesimulhatnának a rendszerbe, és kellenek, mert a nehéz fizikai munkahelyeket a magyarok már évek óta nem töltik be. A szakemberrel azt is megfejtettük, miért és milyen szempontok fontosak a ma már jóval bátrabban váltó munkaerőnek, különösen a fiataloknak.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

A gamay a jelek szerint 129-szer izgalmasabb fajta a portugizinél, még akkor is, ha anno Merész Fülöp, Burgundia hercege hitvány fajtának titulálta és irtotta, mintha gyomnövény volna.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS