2019 decemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Ez a 2019-ben mért legkisebb éves növekedés; a legutóbbi ennél gyengébb adat a 2018. márciusi, akkor 1,7 százalékos visszaesést regisztrált a KSH.
2019 decemberében a két építményfőcsoport termelése ellentétesen alakult: az épületeké 11,3 százalékkal csökkent éves összevetésben, az egyéb építményeké 22,2 százalékkal emelkedett. Az egyéb építmények esetében út- és vasútfejlesztési munkák voltak jelentősek.
Az építőipar ágazatai közül a termelés volumene az épületek építésénél 10,6 százalékkal csökkent, az egyéb építmények építésében 29,3 százalékkal nőtt. A speciális szaképítés termelése 3,4 százalékkal mérséklődött.
A megkötött új szerződések volumene 10,0 százalékkal emelkedett, ezen belül az épületek építésére kötött szerződéseké 1,4, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 21,0 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. Decemberben ipari épületekre, útépítésekre és vasútfelújításra kötöttek nagy értékű szerződéseket.
Az építőipari vállalkozások december végi szerződésállományának volumene 10,5 százalékkal elmaradt a 2018. december végitől. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 38,9 százalékkal nőtt, az egyéb építményeké 20,7 százalékkal csökkent.
2019 egészében az építőipari termelés 21,7 százalékkal emelkedett; a termelés értéke folyó áron 4430,4 milliárd forint volt. Az épületek építése 20,2, az egyéb építményeké 23,9 százalékkal bővült.
A IV. negyedévben az építőipar termelői árai 8,8 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építőipar ágazatain belül az épületek építésében 9,4, az egyéb építmények építése vonatkozásában 8,5, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben 8,6 százalékkal nőttek az árak a 2018. IV. negyedévihez mérten.
Az építőipar IV. negyedévi árai az előző negyedévinél 1,7 százalékkal magasabbak voltak. (KSH)
Történetének egyik legnagyobb szabású fejlesztésével megduplázta kapacitását a magyar műanyagipar hagyományos szereplője, a Start Plast.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.