„Még nincs jelentős elmozdulás, de már látszódnak a repedések” – hangzott el a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által kiadott harmadik negyedéves barométer bemutatásán.
„Bár a VOSZ-tagok inkább az erős és prudens vállalkozások közé tartoznak, már őket is érintik az olyan makrogazdasági változások, mint a szakmai munkaerő hiánya vagy a csökkenő vásárlóerő – mondta el Kozák Ákos, a kutatást végző Egyensúly Intézet üzleti kapcsolatokért felelős igazgatója. – Viszonylagos állandóságot lehet tapasztalni az üzleti hangulatban, ugyanakkor már látszódnak a repedések, és még nem nyilvánvaló, hogy a 4. negyedévben a tendencia hogyan fog folytatódni.”
Kozák Ákos emlékeztetett arra, hogy már korábban is jelezték: a lánctartozás várhatóan újra problémává válik. Egyre több vállalkozás panaszkodik a fizetési morál romlására. A csökkenő megrendelések és a gyengülő vásárlóerő miatt meglehetősen nagy a kockázata a veszteséges működésnek, a helyzetet pedig tovább rontja az európai uniós fejlesztési támogatások elmaradása és a rendkívül magas infláció is.
A vállalkozások pénzügyi helyzete egyelőre nem romlik, nem nőtt az adótartozás és nincsenek fizetési problémák. Ugyanakkor 7-ből 1 vállalkozásnak egyáltalán nincsenek pénzügy tartalékai, a komolyabb ellenálló képességgel rendelkező vállalkozások aránya pedig 20-ról 10 százalékra csökkent.
A vállalkozások jelentős része elkezdte újragondolni a fejlesztési céljait. A 3. negyedév adatai alapján majdnem minden 5. vállalkozás már elhalasztotta fejlesztési célú beruházásait, elsősorban a béremelések miatt – emelte ki Kozák Ákos. A jellemzően önerőből finanszírozott energetikai célú beruházásokat ugyanakkor a vállalkozások nem halasztották el, a zöld átállás folytatódott – árnyalta a képet Perlusz László, a VOSZ főtitkára (képünkön).
A hazai vállalkozások inkább a munkaerő megtartásában gondolkodnak, közel 40 százalékuk végrehajtott béremelést, elsősorban a bérfeszültség elkerülése miatt, ugyanakkor ezen felül már nem tervez továbbit.
A VOSZ főtitkára megerősítette: kifejezetten nehéz bértárgyalásokra van kilátás, hiszen a jelenlegi helyzetben mindkét oldalnak önmérsékletet kellene tanúsítania. „Élni és élni hagyni – foglalta össze az elérendő célokat Perlusz László. – Még mindig jobb, ha a vállalkozások a teherbírásuknak megfelelő, esetleg kisebb mértékben emelik a béreket, mintha csődbe mennek, aminek következtében sokan elveszítik a munkájukat.”
Az egyszeri 100 ezer forintos bérkiegészítés nemrégiben felmerült ötletéről Perlusz László elmondta: a VOSZ azt javasolja, hogy ezt az összeget adóteher-csökkentéssel támogassa az állam. A főtitkár hozzátette: az egyre biztosabbnak tűnő recesszió eleve hatással lesz a minimálbér és bérminimum mértékére is. A cégek fizetésképtelenségi helyzeteinek kezelésére a VOSZ egy piackonform reorganizációs program elindítását támogatná.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.