Üzleti szolgáltatóközpontok: egyre népszerűbbek a vidéki városok

Üzleti szolgáltatóközpontok: egyre népszerűbbek a vidéki városok
2023. 12. 21., 06:10

A Magyarországon működő üzleti szolgáltatóközpontok többsége jelenleg Budapesten végzi tevékenységét, de a főváros mellett egyre népszerűbbek az egyetemi városok is, az új egység nyitását tervező központok kétharmada vidéki helyszínben gondolkodik.

Az üzleti szolgáltatóközpontok (business service center, BSC) száma az elmúlt években dinamikusan nőtt, az általuk alkalmazottak számával együtt. Míg 2018-ban „mindössze” 110 BSC működött az országban mintegy 50 ezer alkalmazottal, addig 2023-ban már 201 központ több mint 100 ezer embernek adott munkát.

A hazai BSC-piac egyelőre erősen főváros-központú: az alkalmazottak háromnegyedét (nagyjából 75 ezer fő) a 167 budapesti központ foglalkoztatja. A vidéki székhely mellett döntő cégek (egyelőre) hét egyetemi várost szemeltek ki, Debrecent, Szegedet, Miskolcot, Pécset, Székesfehérvárt, Győrt és Veszprémet.

A vidéki városok súlya a jövőben várhatóan növekedni fog. A hazánkban működő BSC-k közül jó néhány vezetése fontolgatja vidéki telephely megnyitását. A HIPA „Business Services Hungary 2023” című kiadványának összeállításakor erre vonatkozó kérdést is feltettek, a válaszokból pedig az derült ki, hogy a BSC-k 15 százaléka tervezi, hogy a következő három évben új szolgáltatóegységet nyit Magyarországon, a válaszadók 10 százaléka pedig vidéken.

A magyar Tier 2 városok természetesen nyitottak ezekre a lehetőségekre. A fővárosból szinte valamennyi egyetemi város autópályán elérhető, az infrastruktúra folyamatosan fejlődik, a bérleti díjak alacsonyabbak, a helyi egyetemek pedig biztosítják, hogy jól képzett, nyelveket beszélő fiatal munkaerő álljon az újonnan létrejövő regionális központok rendelkezésére. Mivel a magyar kormány prioritásként tekint a vidéki városok fejlesztésére, a vidéki telephelyet választó cégek az Európai Unióban elérhető egyik legmagasabb regionális támogatási intenzitásra is számíthatnak.

„A piac növekvő decentralizációja nemcsak a gazdasági fejlődésnek ad lendületet, de hozzájárul ahhoz is, hogy a nagy hozzáadott értékű munkahelyek eloszlása egyenletesebb legyen az országon belül” – olvashatjuk a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség kiadványában. A szervezet elkötelezett a BSC-k vidéki terjeszkedésének támogatása mellett, így – többek között – segítséget nyújt a megfelelő telephelyek, irodahelyiségek kiválasztásában és az egyetemekkel való kapcsolat megszervezésében is. Amint Joó István vezérigazgató a novemberben megrendezett Business Services Hungary 2023 elnevezésű konferencián fogalmazott: Arra bátorítok minden szereplőt, hogy a növekedési terveik során vizsgálják meg a vidéki városok nyújtotta lehetőségeket is. A szektorban foglalkoztatottak közel 25 százaléka vidéki telephelyen dolgozik, és mi azt ösztönözzük, hogy ezt az arányt a jövőben tovább növeljük.”

A kiemelt képen a BT debreceni irodaháza. Forrás: colliers.com.

A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség volt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS