Üzleti szolgáltatóközpontok: „válságos időkben” is dinamikus növekedés

Üzleti szolgáltatóközpontok: „válságos időkben” is dinamikus növekedés
2023. 12. 18., 14:10

A válságokkal teli időszak ellenére az idei esztendőre 200 fölé emelkedett az üzleti szolgáltatóközpontok száma Magyarországon, a szektor által foglalkoztatottak száma pedig 5 év alatt megduplázódott és már meghaladja a 100 ezer főt – hangzott el a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség által szervezett „Business Services Hungary 2023” című konferencián.

2023-ban a Magyarországon működő 201 üzleti szolgáltatóközpont (business service center, BSC) összesen 100 898 főt foglalkoztatatott. 2018-ban ezek a mutatók még nagyjából feleekkorák voltak, öt évvel ezelőtt 110 központban nagyjából 50 000 fő dolgozott. A robusztus növekedés távolról sem pusztán „mennyiségi jellegű”. Mint azt Joó István, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója a 2023. november végén megrendezett „Business Services Hungary 2023” konferencián elmondta:

„Olyan, magas hozzáadott értékű tevékenységeket is elkezdtek a szolgáltató központok Magyarországra szervezni, amelyekről az előző évtized elején még csak nem is álmodtunk. A kezdetben főként telefonos ügyfélszolgálatot és egyszerűbb számviteli feladatokat ellátó irodák mára olyan központokká fejlődtek, ahol megjelent a tevékenységi körökben a magasabb szintű informatikai támogatás, a kiterjesztett projektmenedzsment, a matematikai modellezés és különféle kutatás-fejlesztési funkciók is.”


Joó István a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a HIPA által szervezett, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) és az Association Of Business Service Leaders (ABSL Hungary) szakmai együttműködésével megvalósult „Business Services Hungary 2023” konferencián

Kelet-Közép Európa három tényező, a költség, a tehetség és az életminőség alapján vonzó a BSC-befektetők számára – mondta el a konferencián Jacek Levernes, az ABSL elnöke. „Ahogy egyre több a vezető beosztású munkaerő és egyre feljebb lépünk az értékláncban, úgy válnak egyre fontosabbá az életminőséggel kapcsolatos tényezők, mint például az iskolák, az éttermek és a kultúra. És a közép- és kelet-európai régió e tekintetben nagyon versenyképes.” A költségek ugyanakkor már nem olyan fontosak, mint öt vagy tíz évvel ezelőtt voltak – tette hozzá a szakember, hangsúlyozva, hogy az ágazat tapasztalt szakembereket is nagy számban alkalmaz.


A dinamikus létszámnövekedéshez ugyanakkor megfelelően képzett fiatalokra is szükség van, amit a hazánkban működő szolgáltatóközpontok is felismertek: 2022-ben háromnegyedük működött együtt aktívan felsőoktatási intézményekkel. A kooperáció leggyakoribb formája a gyakornoki programok szervezése volt, de nyílt napokon és állásbörzéken is próbáltak új munkaerőt bevonzani a szektorba.

Az oktatás jelentőségét hangsúlyozta a konferencián elmondott beszédében Szabó Zoltán, az AmCham Hungary elnöke is. Fenn kell tartani a jelenlegi robusztus tehetséggondozást, hiszen „mindenkinek az az érdeke, hogy a legmegfelelőbb jelölteket az iparágon belül tartsa.”

A HIPA céljai összhangban állnak a szakma képviselői által elmondottakkal. A szervezet a jövőben erősíteni kívánja az üzleti szolgáltatóközpontok támogatását, ezzel még több magas hozzáadott értékű munkahelyet teremtve a nyelveket beszélő fiatalok számára – mondta el Joó István. A vezérigazgató hangsúlyozta: Magyarországon minden erőforrás rendelkezésre áll a szektor további növekedéséhez, hiszen a BSC-k rendkívül fontos szerepet játszanak a magyar gazdaság versenyképességének megtartásában.

A rendezvényen a szakmai panelbeszélgetések mellett a szakmai vendégek élőszavazáson döntöttek a 2023-as év leginkább kiemelkedő BSC vállalatairól Magyarországon. Az eseményen három kategóriában ítélték oda a díjakat. Az év BSC befektetője a német KOSTAL Group lett. Az „Üzleti kiválóság és innováció” díját az indiai TATA Consultancy Services Hungary nyerte el, míg „A legjobb oktatási együttműködés és tehetségfejlesztés” díjat az amerikai Thermo Fisher Scientific kapta.

A cikk megírásában az Üzletem.hu együttműködő partnere a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség volt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS