Robbant a magyarországi traktorpiac szeptemberben

2020. 10. 12., 13:00

Megszűnni látszik a koronavírus-járvány kitörését követő bizonytalanság a mezőgazdasági gépek piacán: a tavasszal elmaradt beruházások pótlásának jeleként szeptemberben 40 százalékkal több új traktort, és 17 százalékkal több mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba, mint tavaly ilyenkor. Az Agroinform.hu mezőgazdasági portál piacterének keresési adatai arra utalnak, hogy az erős forgalom az ősz további részében is fennmaradhat.

A DataHouse által közzétett eladási adatok szerint szeptemberben 266 új traktort helyeztek forgalomba, 40 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Február óta első ízben fordul elő, hogy az idei traktorértékesítések volumene jelentősen meghaladja az egy évvel korábbi értékeket.

„A koronavírus-járvány kitörése után jelentős bizonytalanságot tapasztaltunk a gazdálkodók körében – mondta el Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – Ebben az évben elmaradt a nagy értékű gépbeszerzések tavaszi szezonban tapasztalható kiugrása, a gazdák ehelyett olyan, a gazdálkodás szempontjából nélkülözhetetlen termékek megvásárlására koncentráltak, mint a vetőmagok, növényvédő szerek és a műtrágyák. Az óvatosságot tovább fokozta a tavasz első felében tapasztalt rendkívül aszályos időszak is.”

Az előző évekhez hasonlóan az idei első három negyedévben is a 8 tonnánál nagyobb traktortípusokból fogyott a legtöbb: a teljes eladások 57 százaléka ebben a szegmensben zajlott.

A márkák közül egyre nagyobb arányban emelkedik ki a John Deere: idén az eladások több mint 23 százaléka ehhez a márkához köthető, a második legnépszerűbb márka, a Claas kevesebb mint 9 százalékkal követi a piacvezetőt. Jelentős átrendeződésen van túl a traktorpiac: a néhány éve még piacvezető MTZ idén már alig generált forgalmat, a belorusz cég gépeit a környezetvédelmi előírások szigorodása miatt jóval kisebb arányban helyezték idehaza üzembe.

A használt gépek piacán szintén jelentős felfutás tapasztalható az Agroinform.hu online mezőgazdasági piacterének statisztikái szerint. Míg augusztusban csupán egy, szeptemberben már 17 százalékkal több traktorhirdetést töröltek eladás miatt a hirdetési felületen, mint egy évvel korábban.

Ősszel pótolhatja lemaradását a piac

A következő hónapok kilátásai szintén kedvezőek. „A vásárlások felfutását rendre megelőzi az online keresések megszaporodása. Az Agroinform.hu szeptemberben a keresések számának 18 százalékos növekedését mérte, ami arra utal, hogy a következő hónapokban akár a szeptemberi szintet is meghaladó beszerzési volumenre számíthatunk – jelzi előre Bolyki Bence. – Ily módon év végére akár be is hozhatja lemaradását a piac, ami jelenleg időarányosan még több mint 5 százalékkal marad el a tavalyi szinttől. Ezzel a kedvező forgatókönyvvel ismét nőhet gépesítettség műszaki színvonala, amivel a hazai mezőgazdaság közeledni tud a nyugat-európai országokban tapasztalható szinthez.”

Az újtraktor-eladások mértéke az idei év első kilenc hónapjában összesen 2 268 darab volt, 5,3 százalékkal kevesebb az előző év hasonló időszakában regisztrált 2 394-es mennyiségnél. Ugyanebben az időszakban az újonnan forgalomba helyezett mezőgazdasági pótkocsik száma 1 059 volt, ami 7,7 százalékkal marad el az egy évvel korábbi 1 147-es értéktől.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS