Gyanúsítottként hallgatták ki a NAV pénzügyi nyomozói egy észak-alföldi gazdasági társaság korábbi és jelenlegi ügyvezetőjét, akik fiktív adatokkal és hamis okiratokkal 900 millió forint értékben csaltak el támogatásokat. Az akcióban a költségvetést ért kár teljes egészében megtérült.
A társaság régi és új ügyvezetője is fiktív adatokkal csalt a napelempark létrehozására kiírt pályázatokon. A projekthez szükséges önerővel sem rendelkeztek, annak meglétét valótlan tartamú magánokirat felhasználásával próbálták igazolni.
A cég termelőeszközök beszerzéséhez a vissza nem térítendő támogatás mellett kamatmentes kölcsönt is kapott. A pályázati összeg igénylésének egyik feltétele három érvényes árajánlat volt, de a becsatolt német és dán ajánlatok fiktívnek bizonyultak. A beszerzett burkolatjelfestőt sem a legjobb árajánlatot adó cégtől vették meg, ráadásul kiderült, hogy a pályázatban feltüntetett azonosítókkal nem is gyártottak ilyen gépet.
Az akcióban a nyomozók egyszerre több helyszínen gyűjtöttek bizonyítékokat. Több mint 1 milliárd forint értékben zároltak ingatlanokat, köztük négy, egyenként 500 kilowattóra teljesítményű napelemes kiserőművet. A napelempark által a jövőben megtermelt villamos energia ellenértéke – a követelés erejéig – a NAV-hoz folyik majd be.
A gyanúsítottak ellen különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás miatt folyik a nyomozás. A büntetés akár a 10 év szabadságvesztés is lehet. (NAV)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.