Egyre később adják át az új építésű lakásokat, a csúszás elsődleges oka pedig, hogy nincs elegendő szakmunkás az ütemtervek betartásához – mondta Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
További probléma, hogy a megrendelők és kivitelezők közötti gyakran árviták alakulnak ki. A nagyszámú lakást befogadó létesítményeknél hosszú az átfutási idő és a 2017 környékén kötött szerződésekben nem lehetett számolni az elmúlt két év árváltozásaival. Ezek a tényezők sok esetben az építkezések lelassulásához, megrekedéséhez vezettek. A tervezett épületátadások elmaradása tekintetében a vállalkozási szerződés a meghatározó, de ha a felek nem egyeztettek ezzel kapcsolatban, akkor a megrendelőt jogszabályok védik.
A kivitelezőnek nem érdeke a csúszás, mivel ilyen esetben késedelmi kötbért kell fizetnie, sőt egy hosszú csúszás miatt a megrendelő jogosan felmondhatja a szerződést.
A megrendelő és a kivitelező közötti konfliktusok rendezésére a Budapesti Békéltető Testülethez, illetve Teljesítésigazolási Szakértői Szervhez ajánlott fordulni – fűzte hozzá Koji László. (MTI)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.