A legtöbb szervezet esetében a kibervédelmi stratégiáért, valamint a biztonsági intézkedések magas színvonalú megvalósításáért az információbiztonsági vezető (CISO) felel. A mesterséges intelligencia elterjedésével azonban a feladatai már kiterjednek az azzal kapcsolatos biztonsági kockázatok kezelésére is, ugyanis újszerű kitettséget jelentenek az intelligens eszközök és az MI-vel ellátott folyamatautomatizálás is.
„Már látszanak annak jelei, hogy a technológia fejlődése új kihívások elé állítja a szervezeteket, hiszen a biztonsági incidensek már második éve a legjelentősebb működési kockázatnak számítanak világszerte. Az ezekkel kapcsolatos költségek már 2022-ben sosem látott csúcsra emelkedtek, és a várakozások szerint a következő években többszörösükre ugranak majd” – emelte ki dr. Barta Gergő, a Deloitte kibervédelmi osztályának vezető MI szakértője.
Az új biztonsági kockázatok felértékelhetik majd az információbiztonsági vezetők szerepét. Az ő feladatuk, hogy a munkatársakat oktassák, illetve a vezetőket tájékoztassák a legfrissebb kockázatokról és azok lehetséges kezeléséről.
A mesterséges intelligencia egyre szélesebb elterjedése általánosságban több feladat elé állítja a biztonsági szakembereket, derül ki a Deloitte friss tanulmányából:
A jövőre gondolva a szervezeteknek azonnal el kell kezdeniük olyan módszerek alkalmazását, mint a személyre vagy adott pozícióra szabott szakmai képzések, online tanfolyamok és tájékoztató workshopok, hogy ily módon is oktassák és képezzék a munkavállalókat a generatív mesterséges intelligencia bevezetésének lehetséges kockázatairól. Emellett érdemes extra lépéseket tenni annak érdekében, hogy az ilyen képzéseket még inkább beágyazzuk a meglévő folyamatokba.
A biztonsági vezetőknek kiemelt prioritásként kell kezelniük a felhasználási irányelvek és kockázatkezelési keretrendszerek létrehozását és napi alkalmazását a harmadik féltől származó MI-megoldások hitelességének értékeléséhez. Továbbá annak tisztázása, hogy mi az elfogadható MI által generált tartalom annak felhasználása során és mi nem az, segíthet minimalizálni további kockázatokat pl. az MI etikus alkalmazásával kapcsolatban.
A Villány-Siklósi Borút 1994-ben alakult meg európai példák alapján, hogy a dél-Baranyai térség borászait összekapcsolja, a borturizmust szervezetten fejlessze.
Szekunderköri meghibásodás miatt október 11-én és 13-án is csökkenteni kellett a teljesítményt.