A K&H nagyvállalati növekedési index 2024. utolsó negyedéves adatai alapján számottevő mértékben emelkedett azoknak a cégeknek az aránya, amelyek nem terveznek változtatni beruházásaik mértékén. A beruházási célok közül a technológiai jellegű fejlesztések a legnépszerűbbek a nagyvállalatok körében.
Jelentős változások észlelhetők a hazai nagyvállalatok beruházási hajlandóságát illetően – derült ki a nagyvállalatok gazdasági helyzetéről és kilátásairól képet adó, K&H nagyvállalati növekedési index tavalyi utolsó negyedévének kutatási adataiból. Az elmúlt három hónapban jelentősen mérséklődött azoknak a cégvezetőknek az aránya, akik csökkenő beruházással kalkulálnak a következő egy évben, jelenleg minden kilencedik vezető számol ezzel. Ugyanakkor jelentősen megemelkedett azon cégek aránya, ahol nem terveznek változtatni a beruházásaik mértékén, közel négyötödük gondolkodik így, ami mintegy 15 százalékpontos emelkedést jelent.
A kereskedelemben érezhető leginkább ez a változás, ahol 6 százalékra mérséklődött a csökkenő beruházásokkal számolók aránya, miközben minden tízedik cégvezető növekedéssel számol. A szolgáltatók körében hasonlóan magas a stagnálással tervezők aránya, viszont náluk kétszer annyian várnak csökkenő tendenciát a beruházások volumenében. Az iparban a legkiegyenlítettebbek a várakozások: nagyjából az egyhatoduk számol csökkenéssel vagy emelkedéssel, a többiek nem számolnak érdemi változással.
„Az előző negyedév adataiból látszik, hogy ősszel még megosztottabban várták a jövőt a cégvezetők – jóval magasabb volt a csökkenéssel vagy növekedéssel tervezők száma, és a cégek közel kétharmada számolt változatlan mértékkel. Mindössze három hónap alatt az ő arányuk felment közel 80 százalékra, ami arra enged következtetni, hogy továbbra is a kivárást tartják célravezetőnek a nagyvállalatok a beruházásokat illetően” – mondta el az eredmények kapcsán Bodor Tibor, a K&H Vállalati divízió vezetője.
Továbbra is a technológiai fejlesztések a legnépszerűbbek
Jelentős mértékben csökkent a kapacitásuk bővítését célzó fejlesztések aránya. Míg az előző negyedévben 13 százalékon állt a mutató, az utolsó negyedévben ez 5-re mérséklődött. Ugyanezt a részarányt érte el a folyamatfejlesztést, illetve az értékesítésfejlesztést tervezőké is. A legnépszerűbb irány továbbra is a technológiai fejlesztés, minden ötödik cégvezető számol ezzel.
2024 egészét tekintve a beruházások teljesítménye a KSH adatai szerint 13,8 százalékkal elmaradt a 2023. évi teljesítménytől, amely szintén jelentős mértékben (8,5 százalékkal) kisebb volt az egy évvel korábbinál. Ahhoz, hogy 2025-ben a beruházási teljesítmény elérje a 2022-es szintet, 30 százalékot meghaladó éves növekedésre lenne szükség.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.