Megugrott az eladott új traktorok száma az idei első negyedévben Magyarországon

2021. 04. 09., 13:45

2021 első negyedévében 788 új traktort helyeztek forgalomba Magyarországon, ez 17 százalékkal haladta meg az előző év első három hónapjában regisztrált 675-ös értéket. Az Agroinform.hu mezőgazdasági piacterén ugyanebben az időszakban 24 százalékkal növekedett az eladott használt traktorok száma.

Különösen márciusban volt kiugró, 31 százalékot is meghaladó a növekedés: a hónap során 355 új traktort adtak el, szemben a tavaly ilyenkori 270 géppel.

„Tavaly tavasszal a koronavírus-járvány kitörése miatt elmaradt a nagy értékű gépbeszerzések szezonális kiugrása: a gazdálkodók a bizonytalan helyzetben inkább a gazdálkodás szempontjából elengedhetetlen termékekre (vetőmag, műtrágya, növényvédő szerek) költötték forrásaikat. - mondta Bolyki Bence, az Agroinform.hu ügyvezetője. – Mára azonban világossá vált, hogy a járvány nem befolyásolja alapvetően az agrárium működését, a gazdálkodók pedig már a covid utáni időszakra készülnek, így folyamatosan pótolják elmaradt beruházásaikat is.”

Az első negyedévben is a 8 tonnánál nagyobb traktortípusokból fogyott a legtöbb, így az év során a teljes eladások 54 százaléka ebben a szegmensben zajlott. A márkák közötti versenyben a 20 százalékos eladási arányt produkáló John Deere mögött a New Holland végzett 9 százalékos piaci részesedéssel, őket követte a Claas 7 százalékkal.

Az Agroinform.hu online mezőgazdasági piacterének adatai azt mutatják, hogy nem csupán az új, hanem a használt traktorok piacán is komoly élénkülés zajlott az elmúlt negyedév során. A portálon meghirdetett, majd gazdát cserélt gépek száma 24 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A trend hosszú távú jellegét mutatja, hogy az egyes hónapokban rendre 20-25 százalék között mozgott a növekedés üteme a bázisadatokhoz képest.

„Bár a járványhelyzet még nem múlt el, a traktorok piacára már ősz óta visszatért az optimista hangulat. Arra számítunk, hogy a szélesebb gazdasági környezet fokozatos normalizálódása tovább élénkíti majd ezt a szegmenst is, így 2021-ben az előző évek 3100 körüli eladásszámát sikerül akár 5-10 százalékos mértékben is meghaladni, ami kedvezően növelheti tovább a gépesítettség műszaki színvonalát az agrárszektorban” – jelzi előre Bolyki Bence.

(Az Üzletem.hu Bolyki Bencével korábban készített interjúját IDE KATTINTVA olvashatja.)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS