Lengyelországban terjeszkedik a digitális faktoring és online hitelezés úttörője

2021. 03. 27., 15:00

A Péntech Solutions platformján már közel 600 magyarországi cég regisztrált. Céljuk azonban az első naptól kezdve egy nemzetközi vállalkozás felépítése volt, így a piac alapos elemzése után 2021 februárjában a Péntech megalapította lengyel leányvállalatát, amely teljeskörű faktoring szolgáltatást nyújt Lengyelországban bejegyzett cégek részére.

A finanszírozással kapcsolatos kihívások sajnos jó néhány kis- és középvállalkozás életét megnehezítik, a csődbe menő kkv-k több, mint fele a likviditási problémákat nevezi meg a csőd fő kiváltó okaként. A megemelkedett fizetési határidők leküzdésére sok esetben egy külső forrás bevonása képes a legjobb és leggyorsabb megoldást nyújtani, akár faktoring, akár online hitelezés formájában.
 
A hagyományos faktoring elsősorban a nagyobb cégeknek kedvez, a kisebb, fiatalabb vállalkozások sokszor kiesnek a szűrőn. A digitális faktoring ezzel szemben gyors és átlátható megoldást kínál a kis- és középvállalatok számára is.
 
A terjeszkedés során fontos szerepet játszott, hogy a lengyel faktoring piac nagyjából a tízszerese a magyar faktoring piacnak, így kifejezetten vonzó célpont a Péntech számára. Ezzel együtt a lengyel fizetési határidők jóval hosszabbak, mint az itthon megszokott átlagos 30 nap. Így a lengyel cégek számára különösen nagy segítséget nyújthat a rugalmas, kedvező díjszabású, digitális faktoring szolgáltatás. Az online folyamatnak köszönhetően pedig a teljes ügymenet sokkal gyorsabb, egyszerűbb és kényelmesebb.
 
A lengyel leányvállalatnál első körben a piaci validáción és a hatékony helyi pénzügyi és jogi infrastruktúra felépítésén van a hangsúly. Az első ügyfelekkel már zajlanak az egyeztetések, valamint konkrét megállapodások mentén máris el tudott indulni a közös munka. Amennyiben sikeresen szerepel a pilot projekt, úgy 2021 második felében, illetve 2022 elején kaphat majd nagyobb fókuszt a lengyel piac.
 
A hagyományos faktoringgal való nehézségeket természetesen többen is észlelték a nemzetközi piacon. Az utóbbi években egyre több országban (elsősorban Nyugat-Európában és Amerikában) jelentek meg számlafinanszírozással foglalkozó digitális vállalkozások.

„Lengyelországban léteznek már hozzánk hasonlóan digitális faktoringgal és online hitelezéssel foglalkozó vállalatok, így egy egészen másfajta versenyre készülünk, mint a hazai piacon, ahol elsősorban olyan hagyományos és nagy piaci szereplőkkel versenyzünk, mint a bankok vagy a faktorházak” – mondta Berényi Benjamin, a Péntech társalapító–ügyvezető igazgatója.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS