Hitelprogrammal „fejlesztette” vállalkozását a dél-dunántúli bűnszövetkezet

Hitelprogrammal „fejlesztette” vállalkozását a dél-dunántúli bűnszövetkezet
2022. 02. 08., 14:41

A nyugat-dunántúli bűnszövetség milliárdos hitelösszeget csalt el valótlan tartalmú vállalkozásfejlesztési pályázatokkal. A NAV tizenkét személyt állított elő, közülük kettő letartóztatását a bíróság már el is rendelte.

A hitelprogram az elmaradott régiókban működő vállalkozások fejlesztését szolgálta volna, ám egy nyugat-dunántúli férfi kamucégeket pályáztatott, hogy a kamatmentes forrásokat megszerezze. Kilétének leplezésére londoni lakcímet jegyeztetett be, és egy pénzügyi szakember ismerősével itthonról mozgatta a szálakat.

A nulla százalékos hitellel új robottechnikai eszközök beszerzésére pályáztak a társaságok. Az elnyert pénzből a bűnszövetséget irányító férfi szlovák cégétől szereztek be többszörösen túlárazott, rég elavult technológiájú robotkarokat. A gépekről kiderült, hogy azokat már egy évtizede nem gyártják, a benyújtott dokumentációk, a rajtuk lévő gyártási számok és címkék hamisítványok.

A valótlan szerződések, teljesítési igazolások, valamint számlák alapján a hét cég külön-külön mintegy 150 millió forintot hívott le jogosulatlanul. A hitel összegét a vállalkozások rendelkezése szerint közvetlenül a beszállítónak, vagyis a szlovák cégnek utalta ki a bank. A pályázatban részt vevő társaságok jó részét azóta felszámolták vagy végelszámolták, valós tevékenységet a beszerzett robotkarokkal sosem végeztek. A cégek és az élükre ültetett strómanok szerepe pusztán annyi volt, hogy a lehívott hitelösszegeket – pár tízezer forintos jutalékért – átjátsszák a bűnszervezet irányítójának.

A rajtaütés napján a robotkarok mellett a nyomozók autókat, értéktárgyakat és készpénzt foglaltak, valamint ingatlanokat zároltak. A jelenlegi adatok alapján a bűncselekménnyel okozott teljes, egymilliárd forintot meghaladó kár megtérül. A gyanúsítottak vallomásai alapján képbe került egy ismeretlen budapesti férfi is, aki a strómanok felhajtásáért felelt. Az Online Számla rendszer segítségével azonosították a férfit alkalmazó cég bérelt telephelyét, ahol a MERKUR bevetési egység ütött rajta.

A NAV különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben elkövetett költségvetési csalás miatt nyomoz. A milliárdos csalás irányítói letartóztatásban vannak, a strómanok felhajtója bűnügyi felügyelet alá került. Az elkövetők akár 10 évet is kaphatnak. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-04-01 15:20:00
Mintegy 16 ezer kilométer távvezeték, 200 nagyfeszültségű kapcsolóberendezés és 50 generátoregység is alkotja a német vasúttársaság villamosenergiarendszerét. Ezt a kiterjedt rendszert korszerűsíti most a vonatok, vasúti létesítmények és ingatlanok energiaellátásáért felelős vállalat, a Deutsche Bahn Energie. Az új irányítási rendszer várhatóan 2028-ban lép üzembe.
2025-04-01 14:15:00
Végső bevezetési szakaszába lépett az Európai Unió importellenőrzési rendszere (Import Control System 2, ICS2), így 2025. április elsejétől az új vámkövetelmények kiterjednek a vasúti, közúti és tengeri, belvízi szállításra is. A figyelmetlen cégek a vámkezelés megtagadására és bírságokra is számíthatnak – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2025-03-31 19:05:00
Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban leginkább az infláció, a romló egészségügy és a hazai gazdasági, politikai helyzet miatt aggódnak a honfitársaink, míg a megfelelő biztonságérzethez főleg egészségre, biztos munkahelyre, valamint erős családi, párkapcsolati kötelékekre van szükségük.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS