Fitch Ratings: javulnak jövőre a feltörekvő európai gazdaságok hitelkondíciói

2021. 12. 09., 21:04

Az erőteljes növekedés és a stabilizálódó adósságráták környezetében várhatóan javulnak jövőre a feltörekvő európai térség szuverén adósainak hitelkondíciói – olvasható a Fitch Ratings csütörtökön Londonban ismertetett éves regionális előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő a javulást valószínűsítő tényezők között kiemelte azt a várakozását, hogy jóllehet a koronavírus-járványhoz kötődő költségvetési ösztönzők kifutása és az infláció megfékezését célzó monetáris szigorítások visszahúzó erővel hatnak a növekedésre, a térség 2022-re várt gazdasági növekedésének 4,5 százalékos mediánüteme még így is kedvező a járvány előtt mért ütemekkel, illetve más feltörekvő térségek növekedési kilátásaival összehasonlítva.

A Fitch londoni elemzőinek várakozása szerint a közép- és kelet-európai gazdaságok államadósság-rátáinak mediánja jövőre a hazai össztermék (GDP) 50 százalékán stabilizálódik, 11 százalékponttal magasabban a 2019 végén mért szintnél.

A térség osztályzati kilátásai ugyanakkor jórészt kiegyensúlyozottak. A Fitch Ratings szuverén besorolási listáján jelenleg három adósbesorolásra van érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátás, négyet a cég az osztályzatrontás megnövekedett valószínűségét jelző negatív kilátással tart nyilván.

Ez javulás a tavalyi év azonos időszakához képest, hiszen a Fitch Ratings 2020 végén hét ország államadós-besorolására tartott érvényben negatív kilátást, és egyetlen osztályzat kilátása sem volt pozitív a feltörekvő európai térségben – áll a hitelminősítő csütörtökön bemutatott éves helyzetértékelésében.

A Fitch Ratings kiemeli, hogy a közép- és kelet-európai EU-térségen belüli két, pozitív kilátással ellátott ország, Bulgária és Horvátország esetében – a koronavírus-sokk idején mutatott ellenállóképesség mellett – a pozitív osztályzati kilátás az euróövezeti csatlakozás felé tett előrelépést is tükrözi.

A Fitch a múlt hónapban „BBB mínusz”-ról egy fokozattal „BBB”-re emelte Horvátország hosszú futamidejű szuverén devizaadós-kötelezettségeinek besorolását, és az új osztályzatra is érvényben hagyta az addigi pozitív kilátást.

A lépéshez fűzött indoklásában a Fitch Ratings kiemelte: várakozása szerint Horvátország 2023 januárjában csatlakozhat a valutaunióhoz, és ez közvetlen kedvező hatást gyakorol Horvátország szuverén minősítési modelljére, mindenekelőtt az euró tartalékvaluta-státusából eredő rugalmasság révén.

A minap egy másik globális hitelminősítő, a Moody's Investors Service is azt emelte ki Londonban bemutatott éves térségi előrejelzésében, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok stabil szuverén hitelképességi kilátással kezdhetik a jövő évet.

A Moody's új előrejelzése is azzal számol, hogy a térség gazdaságainak GDP-értéke átlagosan 4,5 százalékkal növekszik 2022-ben. A cég szerint ennek elsődleges hajtóerejét a hazai fogyasztás mellett a koronavírus-sokk okozta károk helyreállítására létrehozott EU-keret első folyósításai adják majd.

A Moody's várakozása az, hogy a GDP-érték 60 százaléka körüli szinten stabilizálódik a térségi gazdaságok államadósság-rátájának mediánértéke 2022-ben, de a 2024-ig tartó időszak végén is még valószínűleg 13 százalékpont körüli mértékben haladja meg a koronavírus-járvány előtti szintet.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor Magyarország a „Baa” osztályzati spektrumon belül azon kevés szuverén adós között lesz, amelyeknek a 2020-2023-as időszakban sikerül csökkenteniük államadósság-rátájukat.

A Moody's szeptemberben egy fokozattal „Baa2-re” javította a magyar államadós-osztályzat besorolását. Ez az osztályzat a másik két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor's módszertanában „BBB”-nek felel meg.

A Fitch és az S&P már két éve ezzel az osztályzattal tartja nyilván Magyarországot, így a Moody's szeptemberi felminősítése óta mindhárom hitelminősítő azonos szuverén besorolást tart érvényben Magyarországra, egyaránt stabil kilátással.

MTI/Kertész Róbert, London

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS