Fiktív cégek, fiktív foglalkoztatás, valós vádemelés

2024. 08. 29., 15:29

Minősített költségvetési csalás bűntette miatt áll a Zalaegerszegi Törvényszék elé az a házaspár és könyvelőjük, akik gazdasági társaságok működtetésének látszatával nyújtottak be pályázati támogatások elnyerése érdekében kérelmeket 2017–2020 között.

A Zala Vármegyei Főügyészség vádirata szerint a 30 éves székesfehérvári férfi és 29 éves felesége 9 olyan gazdasági társaságot működtettek 82 éves budapesti könyvelő társuk segítségével, amelyek tényleges gazdasági tevékenységet nem végeztek, valós bevételük nem volt. A könyvelő által elkészített, valótlan tartalmú éves beszámolók szerinti adózott eredményeik alapján azonban alkalmassá váltak pályázati támogatások elnyerésére – olvasható a Zala Vármegyei Főügyészség közleményében.

A vádlottak 45 alkalommal nyújtottak be különféle – elsősorban vállalkozásfejlesztést, foglalkoztatásbővítést és képzéseket ösztönző – támogatások elnyerésére irányuló kérelmeket az illetékes minisztériumokhoz, illetve járási hivatalok foglalkoztatási osztályaihoz.

A vádlottak, valamint a könyvelő az egyes gazdasági társaságokat úgy tüntették fel, mintha azok évek óta jól működő cégek lennének, magas bevétellel, létező telephelyekkel, állandó foglalkoztatotti létszámmal. Ennek igazolására a támogatási kérelmekhez valótlan tartalmú iratokat, munkaszerződéseket, beszámolókat készítettek és nyújtottak be. Az elkövetők több mint 361 millió forint támogatás elnyerésére pályáztak 2017 és 2020 között, melyből pozitív elbírálás után a társaságok összesen több mint 199 millió forint összegű támogatást megkaptak.

Bűnsegédként felel az a 32 éves győri nő, akit a férfi 2019-ben azzal keresett meg, hogy színleg bejelenti egyik fiktív cégéhez és ezáltal a munkanélküli, akkor várandós nő magas összegű csecsemőgondozási díjat fog kapni. A vádlott a közreműködésért pénzt ígért a nőnek, aki az ajánlatba beleegyezett, majd a könyvelő férfi visszamenőleg bejelentette alkalmazottként közel 6 millió forintos havi munkabérrel. Miután a gyermek megszületett, a vádlottak közel 23 millió forint csecsemőgondozási díj iránti igényt nyújtottak be, amelyhez csatolták a nő fiktív foglalkoztatásával kapcsolatos, valótlan tartalmú iratokat. A hatóság az irreálisan magas jövedelem miatt vizsgálatot indított, és csupán 536 000 forintot folyósítottak az igénylés során megadott, a férfi bankszámlaszámára.

A vádlottakkal szemben a Zala Vármegyei Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emelt vádat a Zalaegerszegi Törvényszéken, melyben vagyonelkobzás elrendelése mellett börtönbüntetés kiszabására tett indítványt.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS