Minősített költségvetési csalás bűntette miatt áll a Zalaegerszegi Törvényszék elé az a házaspár és könyvelőjük, akik gazdasági társaságok működtetésének látszatával nyújtottak be pályázati támogatások elnyerése érdekében kérelmeket 2017–2020 között.
A Zala Vármegyei Főügyészség vádirata szerint a 30 éves székesfehérvári férfi és 29 éves felesége 9 olyan gazdasági társaságot működtettek 82 éves budapesti könyvelő társuk segítségével, amelyek tényleges gazdasági tevékenységet nem végeztek, valós bevételük nem volt. A könyvelő által elkészített, valótlan tartalmú éves beszámolók szerinti adózott eredményeik alapján azonban alkalmassá váltak pályázati támogatások elnyerésére – olvasható a Zala Vármegyei Főügyészség közleményében.
A vádlottak 45 alkalommal nyújtottak be különféle – elsősorban vállalkozásfejlesztést, foglalkoztatásbővítést és képzéseket ösztönző – támogatások elnyerésére irányuló kérelmeket az illetékes minisztériumokhoz, illetve járási hivatalok foglalkoztatási osztályaihoz.
A vádlottak, valamint a könyvelő az egyes gazdasági társaságokat úgy tüntették fel, mintha azok évek óta jól működő cégek lennének, magas bevétellel, létező telephelyekkel, állandó foglalkoztatotti létszámmal. Ennek igazolására a támogatási kérelmekhez valótlan tartalmú iratokat, munkaszerződéseket, beszámolókat készítettek és nyújtottak be. Az elkövetők több mint 361 millió forint támogatás elnyerésére pályáztak 2017 és 2020 között, melyből pozitív elbírálás után a társaságok összesen több mint 199 millió forint összegű támogatást megkaptak.
Bűnsegédként felel az a 32 éves győri nő, akit a férfi 2019-ben azzal keresett meg, hogy színleg bejelenti egyik fiktív cégéhez és ezáltal a munkanélküli, akkor várandós nő magas összegű csecsemőgondozási díjat fog kapni. A vádlott a közreműködésért pénzt ígért a nőnek, aki az ajánlatba beleegyezett, majd a könyvelő férfi visszamenőleg bejelentette alkalmazottként közel 6 millió forintos havi munkabérrel. Miután a gyermek megszületett, a vádlottak közel 23 millió forint csecsemőgondozási díj iránti igényt nyújtottak be, amelyhez csatolták a nő fiktív foglalkoztatásával kapcsolatos, valótlan tartalmú iratokat. A hatóság az irreálisan magas jövedelem miatt vizsgálatot indított, és csupán 536 000 forintot folyósítottak az igénylés során megadott, a férfi bankszámlaszámára.
A vádlottakkal szemben a Zala Vármegyei Főügyészség különösen nagy vagyoni hátrányt okozó, bűnszövetségben és üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette, valamint hamis magánokirat felhasználásának vétsége miatt emelt vádat a Zalaegerszegi Törvényszéken, melyben vagyonelkobzás elrendelése mellett börtönbüntetés kiszabására tett indítványt.
A küllemében is a Balatont idéző sütemény helyi alapanyagokból készült, hangsúlyosan jelenik meg benne az otelló szőlő, szeder, málna.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.