Czomba Csaba: Már több tízezer embert foglalkoztatnak a KMVNF-hez csatlakozott vállalkozások

Czomba Csaba: Már több tízezer embert foglalkoztatnak a KMVNF-hez csatlakozott vállalkozások
2024. 07. 31., 17:55

Remek csapatokban dolgozhatok a közös célért, Nyíregyháza, illetve a vármegye gazdaságának, az itt működő vállalkozások fejlődéséért – mondta Czomba Csaba, a VOSZ társelnöke, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szervezet elnöke.

A buji származású Czomba Csaba huszonöt éve irányítja a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei szervezetét. A saját elképzelés alapján, a VOSZ keretein belül, létrehozott Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fórumának (KMVNF) pedig öt éve az elnöke. Az évfordulók alkalmából készített a VOSZ társelnökével interjút a szoljon.hu.

– Mit érdemes tudni a Kárpát-medencei Magyar Vállalkozói Szövetségek Nemzeti Fórumáról?

– A VOSZ-on kívül huszonkét határon túli szervezetet tömörít magában, közel hétezer vállalkozói tagot számlál. Ebben a gazdasági közegben új üzleti kapcsolatokat építhetnek ki a tagok, aminek köszönhetően a határon belüli és túli magyar vállalkozások még inkább kiszélesíthetik kapcsolatrendszerüket. Ezt is elősegítve bizonyos időközönként szakmai találkozókat, konferenciákat szervezünk, idén legutóbb Nagykárolyban és Dunaszerdahelyen. Ezeken a fórumokon a szakmai előadások mellett a résztvevők megismerkedhetnek más cégekkel, cégvezetőkkel is, a honlapunkon pedig be is mutathatják magukat. S hogy a szervezet, a KMVNF gazdasági erejét alátámasszam: a tagok több tízezer, első sorban magyar embert foglalkoztatnak a Kárpát-medencében, emellett a magyar kormány támogatását is élvezzük.

– A rendszerváltozás után a versenyszférában próbált szerencsét. Az ELKE Kft. közel harmincöt éve működik, ebből az következik, beváltak a számításai.

– Büszkén mondhatom, hogy az akkoriban alakult vállalkozások közül igen kevés működik ma már csak Magyarországon. Az általam 35 éve irányított Első Keleti Műszaki Fejlesztő Kereskedelmi és Szolgáltató (ELKE) Kft. fő területe az ipari automatizálás a tervezéstől, a kivitelezésig. Kereskedelmi területen magyarországi képviselői vagyunk egy lengyel, egy német és egy olasz cégnek. Nemrég egy koreai cégnél telepítettünk kompresszorokat, megterveztük és kiépítettük a gyár teljes energiaellátó rendszerét, de együtt dolgozunk a TRV-vel – és folytathatnám a sort. Családi vállalkozás a miénk, a munkából jó pár éve már a fiam is kiveszi a részét, aki az ELKE Kft. kereskedelmi igazgatója. Cégünk karitatív tevékenységet is folytat, valamint tizenhétszer rendeztük már meg a kispályás labdarúgó tornánkat, az ELKE Kupát, amelyre rendszerint a határon túlról is érkeznek csapatok.

– A saját cége vezetése mellett a térség gazdaságának fejlesztését is a szívügyének tekinti. A PRIMOM Alapítvány kuratóriumi elnöki pozíciójával párhuzamosan a VOSZ vármegyei szervezetét is irányítja. Hogy lehet ennyi feladatkört, ennyi munkát összehangolni?

– Valóban soknak hangzik, de mindenhol remek csapatban dolgozhatok a közös célért, mégpedig Nyíregyháza, illetve a vármegye gazdaságának, az itt működő vállalkozások fejlődéséért. A PRIMOM kuratóriumát tizenhatodik éve irányítom, a nyíregyházi Luther utcai irodájában kiváló csapat jött össze, akik különféle pályázati lehetőségekkel, képzéssel és Széchenyi Kártya hitelekkel várják a mikro-, kis- és középvállalkozások képviselőit. A VOSZ tavaly ünnepelte 35. születésnapját, a szervezet legfontosabb mérföldkövei között a vármegyei szervezetek megalakulását, az országos Prima Primissima és a vármegyei Prima díjak megalapítását, a kedvezményes hitelt biztosító Széchenyi Kártya létrejöttét és kiteljesedését említeném. Az érdekképviselet továbbra is alapértékeihez hűen dolgozik a vállalkozásokért, működésük sikerességéért Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében is, reméljük, tehetjük ezt még jó néhány évtizedig. Ennek elősegítése érdekében nyitottuk meg ebben az évben a vármegyei vállalkozásfejlesztési irodánkat is.

(Czomba Csaba legközelebb Jászberényben tart előadást „Generációk vállalkozást megtartó és formáló ereje a Kárpát-medencében” címmel a XI. Kárpát Haza Kulturális és Gazdasági Konferencián augusztus 9-én.)

Fotó: Soós Csaba

VOSZ

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS