A Zala Vármegyei Főügyészség különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás bűntette miatt indítványozta három személy letartóztatását.
Az elkövetők 2021 májusától működtettek egy olyan bűnszervezetet, amelynek célja az adótörvények kijátszásával történő anyagi haszonszerzés volt – olvasható a Zala Vármegyei Főügyészség közleményében.
A Zala Vármegyei Főügyészség indítványa szerint a 48, illetve 68 éves budapesti férfi, és egy 57 éves gyáli nő voltak a bűnszervezet irányítói. Az elkövetők a bűnös tevékenységükbe bevont személyek által működtetett – hulladékkezelési, -válogatási, valamint takarítási munkálatokra szerződött - gazdasági társaságokból az adótörvények kijátszására egy „számlagyárat” alakítottak ki.
A számlázási láncban szereplő cégek valós gazdasági tevékenységet nem végeztek, szerepük abban merült ki, hogy a bűnszervezet irányítását a legfelsőbb szinten ellátó budapesti cég névleges ügyvezetője olyan számlákkal tudja a fizetendő általános forgalmi adóját csökkenteni, amelyek adótartalmát nem fizeti meg. A bűnszervezet tevékenysége az adóhatóság megtévesztését szolgálta azáltal is, hogy az abban szereplő gazdasági társaságok önálló működésének a látszatát keltették.
Az egyes feladatkörök, így a számlázás, banki ügyintézések, készpénzfelvétel, adminisztráció, könyvelési feladatok hosszabb időn keresztül, előre meghatározott hierarchikus rendben kerültek felosztásra a bűnszervezet tagjai között.
A fiktív számlákon szereplő szolgáltatások szerződés szerint végzett telephelyi takarításról vagy munkáról szóltak, a gazdasági társaságok közti pénzmozgások havi szinten 100 millió forintos összeggel történtek. A bűnszervezet – a haszonhúzó társaság részéről történt valótlan tartalmú adóbevallások benyújtásával – az adóhatóságot a fizetendő adó tekintetében tévedésbe ejtette, valótlan tartalmú nyilatkozatokat tett, ezáltal a központi költségvetésnek 2021 májusa és 2024 júniusa között összesen 925 002 000 forint vagyoni hátrányt okozott.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.