2024. június 3. – Információk, hírek vállalkozóknak

2024. 06. 03., 08:10

Az Üzletem.hu összefoglalója.

Hol bukkanhatnak fel a NAV revizorai június elején?

Az ADÓtraffipax friss bejegyzéseiből kiderül, hogy hol és kik számíthatnak nagyobb valószínűséggel operatív ellenőrzésre a június 3-án kezdődő héten.

Szolgáltatás-külkereskedelem: az export 3000 milliárd, az import 2100 milliárd forint volt az I. negyedévben

2024 I. negyedévében a szolgáltatások euróban számított exportja és importja egyaránt 3,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest; az aktívum 2,4 milliárd euró volt, 83 millió euróval több, mint egy évvel korábban – tájékoztatott a KSH.

5 százalékkal csökkentek áprilisban az ipari termelői árak a belföldi értékesítésben

2024. áprilisban az ipari termelői árak átlagosan 2,0 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest; a belföldi értékesítés árai 5,0, az exportértékesítéséi 0,4 százalékkal mérséklődtek – tájékoztatott a statisztikai hivatal.

Üzemanyagárak: a dízel drágább, a benzin olcsóbb a „szomszédos” átlagnál

A régiós átlagnál a benzin és a dízel üzemanyag is drágább volt Magyarországon május végén, a szomszédos országokhoz viszonyítva a benzin ára alacsonyabb, a dízelé magasabb volt.

K&H: kivárnak a cégek az innovációkkal

A kedvezőtlen gazdasági kilátások és a drága források miatt a magyar vállalatok kivárnak a termék- és szolgáltatásfejlesztéssel, inkább a meglévő ügyfélkörük megtartására, jobb kiszolgálására, valamint belső folyamataik hatékonyságának javítására törekszenek – derül ki a K&H innovációs index felméréséből.

Idén újra hasznot remélnek a vendéglátóhelyek tulajdonosai

Az üzlethelyiségek és vendéglátóhelyek tulajdonosai körében 2024-ben egyre emelkedő arányban vannak azok, akik eladás helyett a bérbeadásban kérik az ingatlanközvetítők segítségét.

„A legszebb éveket idézik” a lakástakarék-megtakarítások

Az Erste Lakástakarék és az OTP Lakástakarék egyaránt erősödő érdeklődésről számolt be.

Magyarország volt a legeredményesebb az olaszrizlingek világbajnokságán

A Balatonfüreden megrendezett Grow du Monde versenyen a magyar borok 8 platina-, 48 arany-, 54 ezüst- és 47 bronzérmet szereztek.

Egységes „szankciós” vámellenőrzés a Baltikumban, Lengyelországban és Finnországban

Az orosz–ukrán háború miatt elrendelt szankciók érvényesítése miatt Litvánia, Lettország, Észtország, Lengyelország és Finnország vámhatóságai 2024. május 9-én egységes ellenőrzési intézkedések alkalmazásáról írtak alá megállapodást – hívta fel a figyelmet a NAV.

2,6 százalékra emelkedett az átlagos infláció az eurózónában

Az áprilisi 2,4 százalék után 2024. májusban 2,6 százalékos volt az éves infláció az eurózónában az Eurostat első becslése szerint.

Több mint 27 ezer egységes szabadalmat lajstromoztak az egységes szabadalmi rendszer működésének első évében

 „Az új egységes szabadalmi rendszer egyablakos ügyintézést biztosít a szabadalmak európai bejegyzéséhez, ezáltal erősebbé, egyszerűbbé és olcsóbbá teszi a szabadalmi oltalmat, ami valamennyi vállalat, különösen a kkv-k javát szolgálja.”

Piacra dobták a világ első AR-laptopját – ez lehet a jövő irodai számítógépe

Leszámolhat a monitorokkal és a nagy munkafelületekkel a legelső olyan laptop, ami kijelző helyett kiterjesztett valóság (AR) szemüveggel érkezik. Ez a megoldás 100 hüvelykes, vagyis 254 centiméteres virtuális képernyőt „vetít” a felhasználó elé.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.
2025-03-28 12:35:00
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS