Vádemelési javaslattal adta át az ügyészségnek a kétmilliárdos kelet-magyarországi acélipari számlagyár ügyét a NAV. A 41 gyanúsítottat számláló költségvetési csalás haszonhúzóitól zárolt vagyon a teljes kárt fedezi. A szervezet irányítóira akár 20 év börtönbüntetés is várhat.
A gyanú szerint a bűnszervezet Kelet-Magyarország vezető vasipari termékeket forgalmazó cégeinek állított ki hamis számlákat. A fiktív bizonylatokkal áfa nélkül adták tovább Tüzép-telepeknek, építőipari vállalkozásoknak a valóságban külföldi gyártóktól nettó áron beszerzett munkagépeket, valamint vas- és acélárut.
A bűnbanda strómanok vezette magyar és szlovák társaságokból építette fel a többszintű számlagyárat, a cégek bankszámláiról tüntették el és osztották szét az elcsalt áfát. A bűnszervezetet a NAV 2015-ben számolta fel egy nagyszabású akcióban: a nyomozók több mint 2 milliárd forint értékben zároltak ingatlanokat, gépjárműveket, hajót és készpénzt, így a költségvetési kár teljes egészében megtérült.
A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészségnek megküldött 150 ezer oldalas nyomozati anyagban a NAV különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás és más bűncselekmények miatt 41 gyanúsítottal szemben javasolt vádemelést. A szervezet irányítóira akár húsz év börtönbüntetés is kiszabható. (NAV)
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.