Új dohánygyártmányok a hazai piacon: kockázatokra hívja fel a figyelmet a NAV

2019. 09. 12., 13:59

Magyarországon is terjednek a dohányzás „füstmentes” alternatívái, mint a töltőfolyadékkal működő elektromos cigaretta vagy a valódi dohányt tartalmazó, de azt a hagyományos, égő cigarettáénál jóval alacsonyabb hőfokon hevítő eszközök. Az ellenőrizetlen forrásból származó e-liquid alapanyagai és adalékai ismeretlenek, aki ilyet használ, az egészségét kockáztatja – figyelmeztet a NAV.

Az alternatív termékek ugyanúgy dohánygyártmánynak és jövedéki terméknek minősülnek, mint a cigaretta, szivar, szivarka, és a finomra vágott és egyéb fogyasztási dohány. Ilyen az e-cigarettába való töltőfolyadék vagy például az úgynevezett „új dohánytermék-kategóriákba” sorolt, dohányos rudacska, amit a hozzá tartozó hevítőkészülékkel lehet használni.

Az e-cigarettába való töltőfolyadék jövedékiadó-mértéke 55 forint milliliterenként, az „új dohánytermék-kategóriák” dohányt tartalmazó, vagy dohánnyal együtt fogyasztott, egyszer használatos termékeké 10 forint darabonként, illetve szálanként, a folyadéké 70 forint milliliterenként.

A jövedéki törvény szerint sem a „töltőfolyadék”, sem az „új dohánytermék-kategóriák” nem zárjegykötelesek, azonban kizárólag dohányboltokban forgalmazhatók.

Ezeknek az új típusú dohánygyártmányoknak az előállításához, importjához és forgalmazásához, valamint nagykereskedelméhez jövedéki engedély szükséges, tehát komoly nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettség kapcsolódik hozzá. Szállításuk csak megfelelő szállítási okmánnyal lehetséges, és a szabadforgalomba bocsátáskor jövedéki adót kell fizetni utánuk. A jelenlegi szabályozás tiltja, hogy ilyen típusú termékeket a fogyasztóknak határokon átnyúlóan értékesítsenek. A magánszemélyek így külföldről csak személyesen hozhatnak be töltőfolyadékot, természetesen azt is csak az érvényes utasforgalmi szabályok betartásával, tehát mennyiségi korlátok mellett.

Ha valaki Magyarországon nem dohányboltban vásárol nikotin tartalmú töltőfolyadékot elektromos cigarettájába, törvényt sért, és jövedéki bírságot kockáztat. De nem ez az egyetlen kockázata az illegális beszerzésnek. Az ellenőrizetlen forrásból származó e-liquid alapanyagai és adalékai ismeretlenek, a nem megfelelő gyártás vagy szállítás során szennyeződhet, tartalmazhat veszélyes, vagy a fogyasztóra káros anyagokat is, az egészségét is kockáztatja, aki ismeretlen helyről, ismeretlen eredetű árut szerez be.

A NAV tapasztalatai szerint többen próbálnak internetes vásárlással külföldről törvénytelenül hozzájutni a nikotinos töltőfolyadékhoz, amit csomagküldő szolgáltatókkal vitetnek házhoz. Ezt támasztja alá a NAV Repülőtéri Igazgatósága által egy csomagküldő szolgáltató telephelyén végzett ellenőrzési is, amikor is egy Spanyolországból magyar állampolgár részére feladott csomag küldeményben 2 liter 110 ezer forint értékű e-cigarettához való töltőfolyadékot találtak a pénzügyőrök. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 03., 23:03
Közzétették az ESG törvény újabb módosításának tervezetét, amely jelentős egyszerűsítéseket ígér a vállalkozások számára a fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségek teljesítésének területén. A változások – a módosító törvény elfogadása esetén – a kihirdetés után 30 nappal lépnének hatályba, míg a módosult bírságolási rendelkezések csak 2026-tól válnának alkalmazhatóvá. A javaslat által bevezetni kívánt legfőbb változtatásokról a DLA Piper Hungary készített összefoglalót.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS