Dr. Kalmár Péter: Van ellenszer a fluktuációra

Dr. Kalmár Péter: Van ellenszer a fluktuációra
2023. 10. 17., 19:22

A csapatépítésnek óriási hatása van a fluktuáció csökkentésére és a cég iránti hűség növelésére – mondja dr. Kalmár Péter, az [eureka] Consulting & Games társalapítója.

A munkavállalók állásváltoztatása világszerte óriási kihívást jelent a vállalatoknak. A Gallup felmérése szerint a nem eléggé elkötelezett és elégedetlen munkavállalók miatt a globális gazdaság súlyos veszteségekkel számol. Ez az összeg meghaladja Németország és az Egyesült Királyság éves GDP-jét, vagy akár a globális GDP 11 százalékát. De miért érdekeljen ez bárkit, amikor a saját munkahelyének hozzáadott értéke szinte láthatatlan a globális összképben?

 „Azért, mert a számok mögött trendek és statisztikák vannak. Tanulhatunk belőlük: mit érdemes ugyanúgy és mit másképp csinálnunk” – mondja az [eureka] Consulting & Games társalapítója, dr. Kalmár Péter.

A bizalom, mint elsődleges cél

Gyakran mondják, hogy „a csapatépítés csak akkor fontos, ha már kiforrott csapatunk van”. De miért kellene megvárni, amíg a csapat önmagától összeáll, amikor a szervezeti kultúra hiánya miatt az emberek folyamatosan távoznak? Világosan látni, hogy a munkavállalók preferenciái megváltoztak az elmúlt évtizedekben. A munkahelyválasztásnál már nem csak a bér és juttatások a döntő tényezők, hanem a munkakörnyezet és a munkahelyi kultúra is.

Az alapvető munkahelyi kultúra hiánya vagy zavara az, amiért a munkavállalók otthagyják a céget. A bizalom hiánya a vezetőkben, munkatársakban és a szervezet iránt vezethet a fluktuációhoz. A bizalom az, ami csapattá kovácsol egy közösséget.

A Gallup 2023-as Globális Munkahelyi Helyzetelemzésében a munkavállalóknak feltette a kérdést: „Mit változtatnál meg a munkahelyeden, hogy jobbá tegyed?” A válaszokban a magasabb juttatások és több jólléti intézkedés csak második helyen szerepelt, a munkakörnyezet és munkahelyi kultúra fejlesztése volt az elsődleges.

Az első 6 hónapban felmondók nem a fizetés, hanem a bizalom hiánya miatt lépnek tovább. A bizalom a közösség összetartó ereje. A munkahelyi kultúra és környezet az, ami meghatározza, hogy a munkavállalók mennyire érzik magukat egy csapatnak, és mennyire hűségesek a cégükhöz.

Milyen tanulságok vonhatóak le mindebből egy változó munkakörnyezetben?

1. Teret kell biztosítani az alulról szerveződő törekvéseknek!

A munkahelyi kultúra organikus fejlődését támogatva a csapatok maguk találhatják meg az identitásukat és az elköteleződésük kulcsfontosságú elemét. Ez növeli a cég iránti hűséget.

2. Valódi csapatot kell építeni!

A csapatépítés legyen folyamatosan jelen a mindennapokban, és ne csak egy egyszeri esemény legyen. A munkahelyi kultúra és csapatmunka ösztönzése legyen a mindennapi gyakorlat része.

A csapatépítésnek óriási hatása van a fluktuáció csökkentésére és a cég iránti hűség növelésére. A befektetés a szervezeti kultúra fejlesztésébe hosszú távon megtérül, és már rövid távon is pozitív hatással van a munkahelyi légkörre és a munkavállalók hűségére.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS