Az szja-visszatérítésből akár 200 ezer forinttal is csökkenthető a hiteltörlesztés

2022. 02. 11., 12:57

Február 14-ig a jogosultak többsége megkapja a családi szja-visszatérítést, ami fejenként elérheti a 809 ezer forintot is. A családi kassza extra bevételéből csökkenteni lehet a lakáshitel-tartozást is, amivel rögtön még 200 ezer forintot nyerhetnek a gyerekesek.

Ebben a hónapban kapja meg a legtöbb szülő a teljes 2021-es személyi jövedelemadó visszatérítését. Legalább 1,4 millió azok száma, akikről a NAV eleve tudott, vagy nyilatkozatban külön jelezték jogosultságukat. Közülük a legtöbbeknek február 14-ig átutalják az összeget. Akik postán kérték, már hozzá is jutottak február elején. Még közel félmillióan részesülhetnek visszatérítésben később, vagy úgy, hogy a NAV által készített adóbevallás tervezetben jelzik a jogosultságukat, vagy a saját maguk által benyújtott adóbevallásban.

Az adóvisszatérítés maximuma az átlagbérre számolt 809 ezer forintos összeg. A plusz pénznek mindig lehet találni helyet, de egyáltalán nem mindegy, hogy végül hova kerül a több százezer forint a családi büdzséből. A hitelt törlesztőknek érdemes az adósság csökkentésére is gondolni. A Bank360.hu kiszámolta, mennyivel csökkenti egy 12 milliós lakáshitel összköltségét, ha valaki az adóvisszatérítésből kapott 809 ezer forintot maradéktalanul az adósság csökkentésére fordítja.

200 ezer forintnyi kamatköltséget is meg lehet spórolni

Ha a szülő 2017. februárjában vett fel 12 millió forintos összegű lakáshitelt 10 éves futamidőre, a havi törlesztője 127 097 forintot tesz ki. Az egyszerűség kedvéért a szakértők végig fix kamatot feltételeztek, ez a felvétel idején az MNB átlagkamat statisztikája alapján 5,1 százalék volt. Az adós így az elmúlt öt évben fizette a 127 ezer forintos törlesztőrészletet, aminek hatására 6 753 451 forintra csökkent az adóssága.

A hiteladósságot az előtörlesztés segítségével lehet hamarabb is befizetni. Ennek van díja, de az még hosszú távon fixált kamatok mellett sem haladja meg az 1 százalékot, így ezzel az összeggel számolt a Bank360.hu is. A most visszakapott szja-t erre fordítva 800 910 forinttal csökkenti az adósságot, vagyis az 5 952 541 forintra mérséklődik a korábbi 6,7 millióról mindössze néhány nap alatt.

Az adósság tehát kisebb az szja-visszatérítésből származó összeg beforgatásával, ami már önmagában biztonságosabb, emellett viszont más előnyökkel is járt az előtörlesztés. Eredetileg a hitelt 2027. februárjában törlesztette volna teljesen az adós, az előtörlesztés után viszont már 8 hónappal korábban, 2026. júniusában vége lehet a hitelnek.

A rövidebb törlesztés pedig pénzügyi előnyökkel is jár. Eredetileg 15 251 601 forintot kellett volna visszafizetnie, az előtörlesztés segítségével azonban kevesebbet, 15 048 943 forintot. Ebben benne van a 809 ezer forintos előtörlesztés is. Ez 202 658 forinttal kevesebb költséget jelent a hitelnél.

Dönthet azonban úgy is, hogy az előtörlesztés után szerződésmódosítást kér, és inkább a törlesztőrészletét csökkenti – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. Az eredeti, 2027. februári végdátummal számolva így 112 024 forintos törlesztőt kell ezután fizetnie, ami 15 ezer forinttal kisebb kiadást jelent. Így azonban az eredeti futamidő mellett a megspórolt összeg kisebb.

A törlesztőrészlet csökkentésével 15 156 237 forint a teljes futamidő alatt visszafizetendő összeg, ami 95 364 forinttal kevesebb költséget jelent, mint előtörlesztés nélkül.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A digitális technológiák kapcsán jelenleg két uniós rendelet is fontos: az egyik a digitális szolgáltatásokról, a másik a mesterséges intelligencia felhasználásának korlátozásáról szól. Sokáig azt hittük, az óriási tech vállalatok túl nagyra nőttek ahhoz, hogy meg lehessen regulázni a működésüket, Európában azonban – úgy tűnik – mégis sikerül rendeleti keretek közé szorítani, hogy mit tehet vagy épp' nem tehet meg a Facebook, a Snapchat, a TikTok és például a Google kereső. Dr. Baracsi Katalin internetjogász ebben az epizódban átfogó képed ad mind a digitális piacokat, mind pedig a mesterséges intelligencia felhasználását szabályozó uniós rendeletről.
2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS