Az szja-visszatérítésből akár 200 ezer forinttal is csökkenthető a hiteltörlesztés

2022. 02. 11., 12:57

Február 14-ig a jogosultak többsége megkapja a családi szja-visszatérítést, ami fejenként elérheti a 809 ezer forintot is. A családi kassza extra bevételéből csökkenteni lehet a lakáshitel-tartozást is, amivel rögtön még 200 ezer forintot nyerhetnek a gyerekesek.

Ebben a hónapban kapja meg a legtöbb szülő a teljes 2021-es személyi jövedelemadó visszatérítését. Legalább 1,4 millió azok száma, akikről a NAV eleve tudott, vagy nyilatkozatban külön jelezték jogosultságukat. Közülük a legtöbbeknek február 14-ig átutalják az összeget. Akik postán kérték, már hozzá is jutottak február elején. Még közel félmillióan részesülhetnek visszatérítésben később, vagy úgy, hogy a NAV által készített adóbevallás tervezetben jelzik a jogosultságukat, vagy a saját maguk által benyújtott adóbevallásban.

Az adóvisszatérítés maximuma az átlagbérre számolt 809 ezer forintos összeg. A plusz pénznek mindig lehet találni helyet, de egyáltalán nem mindegy, hogy végül hova kerül a több százezer forint a családi büdzséből. A hitelt törlesztőknek érdemes az adósság csökkentésére is gondolni. A Bank360.hu kiszámolta, mennyivel csökkenti egy 12 milliós lakáshitel összköltségét, ha valaki az adóvisszatérítésből kapott 809 ezer forintot maradéktalanul az adósság csökkentésére fordítja.

200 ezer forintnyi kamatköltséget is meg lehet spórolni

Ha a szülő 2017. februárjában vett fel 12 millió forintos összegű lakáshitelt 10 éves futamidőre, a havi törlesztője 127 097 forintot tesz ki. Az egyszerűség kedvéért a szakértők végig fix kamatot feltételeztek, ez a felvétel idején az MNB átlagkamat statisztikája alapján 5,1 százalék volt. Az adós így az elmúlt öt évben fizette a 127 ezer forintos törlesztőrészletet, aminek hatására 6 753 451 forintra csökkent az adóssága.

A hiteladósságot az előtörlesztés segítségével lehet hamarabb is befizetni. Ennek van díja, de az még hosszú távon fixált kamatok mellett sem haladja meg az 1 százalékot, így ezzel az összeggel számolt a Bank360.hu is. A most visszakapott szja-t erre fordítva 800 910 forinttal csökkenti az adósságot, vagyis az 5 952 541 forintra mérséklődik a korábbi 6,7 millióról mindössze néhány nap alatt.

Az adósság tehát kisebb az szja-visszatérítésből származó összeg beforgatásával, ami már önmagában biztonságosabb, emellett viszont más előnyökkel is járt az előtörlesztés. Eredetileg a hitelt 2027. februárjában törlesztette volna teljesen az adós, az előtörlesztés után viszont már 8 hónappal korábban, 2026. júniusában vége lehet a hitelnek.

A rövidebb törlesztés pedig pénzügyi előnyökkel is jár. Eredetileg 15 251 601 forintot kellett volna visszafizetnie, az előtörlesztés segítségével azonban kevesebbet, 15 048 943 forintot. Ebben benne van a 809 ezer forintos előtörlesztés is. Ez 202 658 forinttal kevesebb költséget jelent a hitelnél.

Dönthet azonban úgy is, hogy az előtörlesztés után szerződésmódosítást kér, és inkább a törlesztőrészletét csökkenti – hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. Az eredeti, 2027. februári végdátummal számolva így 112 024 forintos törlesztőt kell ezután fizetnie, ami 15 ezer forinttal kisebb kiadást jelent. Így azonban az eredeti futamidő mellett a megspórolt összeg kisebb.

A törlesztőrészlet csökkentésével 15 156 237 forint a teljes futamidő alatt visszafizetendő összeg, ami 95 364 forinttal kevesebb költséget jelent, mint előtörlesztés nélkül.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS