Három havi bérleti díjjal a zsebünkben akár egy-két héten belül megtalálhatjuk a számunkra legtökéletesebb albérletet, ha elég gyorsak és szemfülesek vagyunk – állítja Gadanecz Zoltán, a GDN Ingatlanhálózat alapító-tulajdonosa.
A mai budapesti albérletárak mellett nagyon fájó tud lenni, ha valaki lemarad egy jutányosnak tűnő lehetőségről, mert könnyen előfordulhat, hogy hosszú ideig kell várnia a következő kiemelkedő ajánlatra.
Gadanecz Zoltán szerint szemfülesnek kell lenni, az összes létező weboldalra és ingatlanos céghez be kell jelentkezni. Három havi bérleti díjnak is a zsebünkben kell lennie, ha igazán hatékonyan akarunk keresni.
„Azonnal reagálni kell minden telefonhívásra vagy új hirdetésre. A gyorsaság a kulcs és a szimpátia, ezek döntik el sikerrel pályázik-e valaki egy jó lakásra. A tulajdonossal nyilván találkozunk, akinek azt kell látnia, hogy megbízható anyagi körülmények között élő bérlővel fog szerződést kötni, aki remélhetőleg hosszú távon ki tudja fizetni a bérleti díjat és nem lesz vele problémája” – mondta a szakértő.
A bérlők általában a munkába állás, iskolakezdés miatt határidőhöz vannak kötve, s minél szorítóbb a határidő, annál többet kénytelenek kifizetni.
„Aki időben nekiáll a keresgélésnek, akár egy-két hónappal a beköltözés előtt is meg tudja kötni a szerződést. Mindenki jobban jár azzal, ha gyors döntéseket hoz, és rögtön ráugrik egy kínálkozó lehetőségre, minthogy az utolsó pillanatra hagyja a választást, amikor már kompromisszumokat kell kötnie” – tette hozzá.
A főbérlők sok esetben próbálnak a piaccal lépést tartani és árat emelni a meglévő bérlőknél, de ez ritkán szokott jól elsülni. A bérlők érzelmi kérdést csinálnak az áremelésből, és inkább tovább költöznek.
„Ritka az a bérlő, aki az áremelést szó nélkül elfogadja, ha a tulajdonos kizárólag a piaci árak növekedésére hivatkozik. A főbérlőknek arra kell felkészülniük, hogy ha több pénzt kérnek, rövid időn belül elköltöznek a bérlők és újakat kell találniuk a helyükre” – mondta Gadanecz Zoltán.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.