Szlovákia a digitális versenyképesség szempontjából a visegrádi országok között az utolsó helyen van. A legrosszabb eredményt a társadalom tudásfelkészültsége szempontjából érte el.
Szlovákia a digitális versenyképesség szempontjából nem teljesít jól, amit a svájci IMD (Institute for Management Development) vezetőképző és gazdaságkutató intézet által szerkesztett és Szlovákiában az F. A. Hayek Alapítvány által közzétett legfrissebb digitális versenyképességi toplista (World Digital Competitiveness Ranking) is alátámaszt – írja az Új Szó.
A világ 63 államát összehasonlító versenyképességi listán Szlovákia idén ugyan három helyet lépett előre, azonban így is csak a 47. helyen van, Ukrajna kivételével így az összes szomszédja megelőzi a digitális versenyképesség szempontjából.
Ausztria a 20., Lengyelország a 33., Csehország a 37., Magyarország pedig 43. a listán. Szlovákiát azonban idén már Románia, Bulgária, Oroszország és Kazahsztán is leelőzi.
Az IMD elemzi az üzleti és társadalmi hozzáállást, és azt is, hogyan készült fel az adott ország a jövő változásaira. Szlovákia a technológiai felkészültség tekintetében teljesít a legjobban, azonban ebben a kategóriában is csak a 44. helyen van.
A legrosszabb eredményt a társadalom tudásfelkészültsége szempontjából produkálta, a 48. helyre szorult.
A digitális versenyképességi listát idén is az USA vezeti, a sorban pedig Szingapúr, Svédország, Dánia, Svájc következik.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.