A súrlókór a legújabb fertőző állatbetegség, amelyik megtizedelheti az évek óta jól teljesítő romániai ágazatban a juhállományt. Az afrikai sertéspestis elleni védekezéshez hasonlóan a teljes juhállományt megsemmisítik, ahol felütötte a fejét a fertőzés.
Újabb súlyos kór fenyegeti a romániai állattenyésztést, a juhok és kecskék súrlókórja. A román állategészségügyi hatóság úgy viszonyul a vészhelyzethez, mint az év elején az afrikai sertéspestishez: közönnyel – írja a Krónika.
Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság honlapján nem találni utalást a súrlókór gócpontjairól, ezek számáról, a levágott állatokról, illetve a kifizetett kártérítésről. Az állatégészségügyi hatóság a folyamatosan terjedő afrikai sertéspestissel van elfoglalva, amely már 17 megye 276 településén fertőz 1062 gazdaságban.
Sikó-Barabási Sándor Kovászna megyei főállatorvos szerint a súrlókór felderítése nem könnyű, mert nincsenek jellegzetes tünetei: idegrendszeri tünetekkel találja szembe magát a juhtartó gazda. „A fertőzés vizelet, széklet és nyál útján terjed” – mondta a szakember. Sikó szerint Székelyföldet eddig elkerülte a kór.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.