Figyelniük kell a hiteltörlesztést felfüggesztőknek Szlovákiában

2020. 09. 11., 14:15

A szlovák parlament tavasszal fogadta el, hogy a bankoktól kérhető a hiteltörlesztés felfüggesztése. Ügyfelek tízezrei éltek a lehetőséggel, de ügyelniük kell arra, hogy újra tudjanak törleszteni.

„Akik hitel felvételére szánják el magukat, arra kell figyelniük, hogy a havi törlesztőrészletek ne haladják meg a háztartás bevételeinek 30 százalékát” – tanácsolja Andrea Straková, a Partners Group SK pénzügyi szolgáltató szakértője. Ha betartjuk ezt a szabályt, a válságos időszakokat is könnyebben vészelhetjük át – írja az Új Szó.

Az alacsonyabb kamatok miatt az elmúlt években sokan jóval nagyobb mértékben adósodtak el, mint azt a lehetőségeik engedték, a járvány, a gazdasági problémák, elbocsátások, fizetéscsökkentés miatt családok ezrei voltak képtelenek törleszteni a kölcsöneiket.

Rajtuk próbált segíteni a parlament azzal a jogszabállyal, amely lehetővé tette, hogy a hitelüket törlesztő lakossági ügyfelek, egyéni vállalkozók és a 250-nél kevesebb alkalmazottat foglalkoztató kis- és közepes cégek egy alkalommal, kilenc hónapra kérvényezhessék a bankoktól a törlesztés elhalasztását.

„Eddig csaknem 152 ezer magánszemély és 8200 jogi személy élt a lehetőséggel” – nyilatkozta Maroš Ovčarik, a Finančný kompas pénzügyi portál ügyvezető igazgatója.

„A hitelüket törlesztő családok 60 százalékának átlagosan csaknem 370 euróval csökkentek a havi bevételei a járvány okozta gazdasági nehézségek miatt. Ez azonban csupán az átlag, sok háztartás így még ennél is rosszabb helyzetbe került” – mondta Peter Kažimír, a jegybank elnöke.

A hiteltörlesztés átmeneti felfüggesztését igénylők csaknem tizede tart attól, hogy a későbbiekben sem lesznek képesek törleszteni a hitelüket.

Számukra azt ajánlják, hogy próbáljanak megegyezni a pénzintézetükkel a törlesztőrészletek standard elhalasztásáról.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 11., 11:11
A november 2-án kezdődött év végi kgfb-kampány első hetében a személygépkocsival rendelkező ügyfelek 32 800 forintos átlagdíjon kötöttek új szerződést, miközben biztosítójuk átlagosan 46 600 forintos indexdíjat ajánlott számukra, így a biztosításukat lecserélők átlagosan 29,6 százalékot spórolhattak – tájékoztatott saját adatai alapján az Insura.hu biztosításközvetítő.
2024. 11. 10., 19:50
Új pályázati konstrukciót hirdet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, elsősorban a magyar mikro-, kis- és középvállalkozásokat segítve innovációs törekvéseikben – tájékoztatott a Kulturális és Innovációs Minisztérium.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS