Szlovákiának jelentheti a legnagyobb érvágást az esetleges újabb gazdasági válság – derül ki a Wood and Company befektetési és tanácsadó társaság felméréséből.
Kicsi, nyitott és exportorientált – az elemzők leggyakrabban ezt a három jelzőt használják a szlovák gazdaság jellemzésénél – írja az Új Szó.
„A nyitott és exportorientált gazdaság előnyt jelent a gazdasági fellendülés időszakában, ennek köszönhetően ugyanis gyorsabb gazdasági növekedést érhetünk el a bezárkózóbb gazdaságoknál. Ha azonban beüt a válság, ennek a negatív hatásait is jobban megérezzük” – figyelmeztet Eva Sadovská, a Wood and Company elemzője.
Régiónk országai közül azonban a szlovák gazdaság a legnyitottabb, és így egyben a legsérülékenyebb is. Szlovákiához a legközelebb Magyarország áll, ahol az export és import GDP-hez viszonyított összege eléri a 166 százalékot, Csehországban ez 150, Lengyelországban pedig csupán 108 százalék.
Az EU legzárkózottabb államainak Olaszország, Nagy-Britannia, Franciaország és Spanyolország számítanak, ahol az említett mutató 60 és 70 százalék között mozog.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.