Az európai uniós pénzek elköltése kapcsán felmerülő csalás gyanújával vizsgált száz eset több mint tíz százaléka romániai vonatkozású.
Száz olyan ügyben vizsgálódott tavaly az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF), amelyek kapcsán felmerült, hogy csalás történt a lehívott európai uniós alapok elköltése terén – írja a Krónika.
Ezek közül 11 romániai eset, amivel az ország listavezető a mezőnyben. Kilenc ügy ajánlással végződött a hatóságok számára.
Az OLAF tavaly 42 országban vizsgálta, hogyan költötték el az európai uniós pénzeket. Románia több, az uniós pénzek elköltése terén tapasztalt csalást taglaló fejezetben is megjelenik, van például olyan akvakultúra fejlesztési helyszín, ahol nincs is víz.
Merült fel csalásgyanú az erdőtüzek megakadályozását célzó beruházások vagy a szennyvíz kezelésére megpályázott pénzösszegekkel kapcsolatban is.
A vizsgálat lezárását követően a hivatal intézkedéseket ajánl az érintett uniós intézményeknek és tagállami kormányoknak: javasolhatja többek között bűnügyi nyomozás indítását.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.