Egyre több nyugdíjaskorú dönt úgy Szlovákiában, hogy új lakásba, költözne, sokan pedig új családi ház építésétől sem riadnak vissza.
A szlovákiai lakosság fogyasztói szokásai az elmúlt években látványos változáson mentek át, és ez már nem csupán a fiatalabb családokra, hanem az idősebb generációkra is érvényes – írja az Új Szó.
„Az 55 év felettiek táborában az elmúlt tíz évben a teljes munkaidőben dolgozók aránya 22-ről 32 százalékra nőtt, míg a nyugdíjasok aránya 72-ről 64 százalékra esett vissza” – nyilatkozta Július Filo, a Go4insight piackutató társaság ügyvezető üzlettársa.
Az aktív évek kitolódásával párhuzamosan az idősebb generációhoz tartozók bevételei is nőttek, így közülük is egyre többen döntenek úgy, hogy új lakásba, családi házba költöznek.
„Rendkívül gyakran fordulnak hozzánk olyan idősebb emberek, akik a városi lakásukat eladva kisebb vidéki házat szeretnének vásárolni, és ehhez jelzáloghitelt vennének fel. Sokan fordulnak hozzánk azonban a lakásuk, házuk felújítása miatt is” – nyilatkozta Ondrej Broska, a Tower Finance pénzügyi tanácsadó társaság partnere.
„Manapság már az 55 év felettiek is egyre gyakrabban igényelnek lakáshitelt a felújítás vagy építkezés finanszírozásához. Míg tíz évvel ezelőtt az ehhez a korcsoporthoz tartozók csupán 3,5 százaléka törlesztett valamilyen lakáshitelt, manapság már csaknem a 15 százalékuk”– mondta Július Filo.
Erre a trendre fokozatosan már a pénzintézetek is elkezdtek reagálni. Az Első Lakás-takarékpénztár ügyfeleinek nagyjából a 10 százaléka 55 év feletti.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.