A román Országos Adóhatóság felszámolná azokat a cégeket, amelyek nettó vagyona két egymást követő évben kisebb, mint a törzstőkéjük fele. A romániai vállalkozások 39 százaléka van ebben a helyzetben.
Romániában egy cég nettó vagyona nem lehet kevesebb, mint az alaptőke fele. Ha pedig ezt az előírást a vállalkozás két egymást követő évben nem tartja be, az érintett felek, így az adóhatóság is, kezdeményezhetik a felszámolását – írja a Krónika.
A gyakorlatban azonban ez nem valósult meg, a vállalkozások jelentős része továbbra is a jogszabály által előírt minimumnál kevesebb nettó vagyont jelentett, ám ez nem járt semmilyen következménnyel.
Az EY Románia összesítése szerint 2016-os évre a romániai aktív cégek 46 százaléka, míg 2017-es évre a 39 százalék jelentett a törvényesnél kevesebb nettó vagyont, ami számításaik szerint 270 ezer vállalkozást jelent.
Ha a cég a tulajdonosnak, a részvényeseknek tartozik, akkor ezt az adósságot részvénnyé kellene alakítani, és ezzel növelni a törzstőkét.
„Nem életszerű, és furcsa, ha egy cég a könyvelési adatok szerint évekig veszteséges, mégis működik, mert a tulajdonosok folyamatosan teszik bele a saját pénzüket” – vallja Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint ennek a jelenségnek a hátterében az állhat, hogy ezek a cégek valójában feketéznek, pénzt mosnak, és nem fizetnek adót.
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.