Egy Európára és az Egyesült Államokra kiterjedő felmérés szerint már legalább 162 millió ember tekinthető már szabadúszónak. Várhatóan 2027-re a fejlett gazdaságok munkaerejének több mint a fele is dolgozhat már független formákban.
A magyar munkaerőpiac némi lemaradással követi az új trendet, de a szabadúszás itthon is egyre elfogadottabb. A hazai szabadúszók számáról hivatalos statisztika, illetve felmérés még nem készült, ezért a work.buzz saját kutatást végzett a Bisnode segítségével. Az egyéni vállalkozók adatbázisa alapján végzett idei elemzés több mint 42 ezerre becsülte az itthon ilyen formában munkát végzők számát.
Magyarországon is jellemző, hogy a legnagyobb kereslettel jellemezhető, kurrens szakmákban jelent meg először a szabadúszás, mint a programozás, UX tervezés, digitális marketing. Jellemző még olyan szakmákban is ez a munkavégzési forma, amelyek személyhez kötődő jogosultságokat írnak elő, mint a mérnöki tervezés, vagy a könyvvizsgálat.
A szabadúszáshoz Magyarországon még kötődnek régi, rossz beidegződések, míg a fejlett gazdaságokban ma már ez egy bevett karrierút. A szabadúszás elfogadottságának növelése érdekében indították el elsőként idén a szektor meghatározó szereplői az Év Szabadúszója Versenyt értékes nyereményekkel.
A versenyt a FreedomXFest, a KÜRT Akadémia, a Loffice és a Muse coworking irodák, szabadúszó szakemberek, blogok, valamint a Collectivo Szakértői Közösség és a work.buzz startup indította. A november végéig tartó versenyben külön kategóriában mérethetik meg magukat a digitális nomádok, a független szakértők, az IT szabadúszók és a szabadúszó kismamák. Minden induló nevezhet az Év Szabadúszója díjra is, amelynek nyertese tulajdonos lesz a work.buzz-t fejlesztő startupban.
A szervezők különösen fontosnak tartották a Szabadúszó Kismama kategória elindítását, mert a magyar adózási szabályok mellett aszabadúszás kínálja az egyik legkézenfekvőbb megoldást a kismamák számára a munkaerőpiachoz történő visszatérésre.
A verseny főszervezője a work.buzz platformot fejlesztő startup. Digitális túlélőkészletet kínál szabadúszóknak, megadva nekik mindazt, amit hiányolnak a céges környezetből.
Megújította azt, ahogy a szakértők bemutatják tapasztalataikat az online világban. Az eddig a merevlemezen kallódó önéletrajzi adatok digitalizálásával a szakértők néhány kattintással saját honlapot, vagy digitális névjegykártyát (myBuzz) készíthetnek, ezzel erősítve saját szakértői márkájukat.
A platform folyamatosan fejlődik. A felhasználók visszajelzései alapján integrálni fog minden olyan digitális szolgáltatást (time-tracking, tárhely, kommunikációs megoldások, e-learning), ami hasznos lehet a szabadúszók számára a sikeres munkavégzéshez.
A portál digitális piactérként is működni fog, összekötve a legjobb szabadúszókat és a regisztrált cégeket.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.