Sokan pályaváltás miatt döntenek a tanulás mellett

2022. 12. 05., 11:13

A TanfolyamOKJ.hu 2022 szeptemberében felmérést készített az oldalán érdeklődők körében, amelyben arra volt kíváncsi, ki, miért szeretne felnőttképzésben részt venni. A beérkezett 4200 válaszból kiderült, hogy a szakmatanulás legfőbb motivációja a munkahelyváltás, de magas azok száma is, akik a papír miatt vagy éppen egy régi álom beteljesítése érdekében ülnek újra iskolapadba.

Az elmúlt években nagy változások történtek a világban. Először a Covid-járvány, majd a gazdasági válság következtében rengetegen kényszerültek munkahelyváltásra. A tanulás éppen azért jó befektetés, hiszen ilyen esetben mindig jól jön egy második vagy harmadik megszerzett szakma is.

„Eddig sok területen volt jellemző, hogy – például a szakemberhiány miatt – végzettség nélkül is el lehetett helyezkedni. Azonban egyre erőteljesebben szigorodtak a jogszabályok, így a tapasztalat mellett már a papír is fontossá vált” – ismertette Szabó Andrea, a TanfolyamOKJ.hu oktatási szakértője.

Az anyukák is szívesen tanulnak

A felmérés rámutatott, hogy bár a munkahelyváltó céllal tanulók száma vezeti jelentős fölénnyel a mezőnyt, utánuk következnek azok, akik csak a papír miatt tanulnak, majd az álmukat megvalósítani szándékozók. A negyedik legnagyobb táborban találhatjuk azokat az anyukákat, akik a gyermekükkel otthon töltött időt szeretnék minél jobban kihasználni, és a top5-be fértek azok is, akik mindezidáig kizárólag érettségivel rendelkeztek.

„Azt látjuk, hogy viszonylag kevesen vállalkoznak felnőttként tanulásra pusztán anyagi okokbók, ahogyan azért is elenyésző számban, mert „tanulni jó” – tudtuk meg Szabó Andreától.

2022 legnépszerűbb szakmái:

Dajka
Pedagógiai asszisztens
Gyógypedagógiai asszisztens
Segédgondozó
Személy- és vagyonőr
Élelmiszer-eladó
Sminkes és szempillaépítő
Aranykalászos gazda
Fitness instruktor
Villanyszerelő

Lényeges szempont a gyorsaság

„Manapság sokkal több nő tanul, mint férfi, éppen ezért a női szakmák vonzóbbak, úgymint a szociális, oktatással kapcsolatos területek, valamint a szépségipar” – mondta a szakember.

A sminkes, fitness instruktor és villanyszerelő képzések esetében a saját vállalkozás gondolata is hívogató lehet, mely jó keresetet és kötetlenebb időbeosztást biztosít. A sportos szakmák népszerűségénél az egészségtudatos életmód elterjedése is fontos tényező.

Az aranykalászos gazda képzés a földvásárlás miatt vált népszerűvé, hiszen a földtörvény szerint csak az kaphat az egyéb jogosultsági feltételeknek való megfelelés mellett engedélyt a földvásárlásra és földhaszonbérlet kötésére, aki szerepel a földművesek adatbázisában, és rendelkezik megfelelő szakirányú képzettséggel.

„Különösen kedveltek azok a tanfolyamok, amelyek már általános iskolai végzettséggel is megkezdhetők. Ilyen a dajka, a segédgondozó, a személy- és vagyonőr, az élelmiszer-eladó, illetve az aranykalászos gazda képzés. Ezek ráadásul gyors képzések, rövid időn belül szakmát lehet szerezni velük” – tette hozzá a szakértő.

A tanulási lehetőséget keresők között a nők aránya 65,28 százalék, míg a férfiaké 34,72 százalék. A felhasználók kor szerinti megoszlása: 24,05 százalékuk 35-44 éves, 19,63 százalékuk 25-34 éves, 20,12 százalékuk 45-54 éves, 13,65 százalékuk 55-64 éves, 12,17 százalékuk 18-24 éves és 10,39 százalékot tesz ki a 65 év felettiek aránya.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS