Mennyit kereshet 2024-ben egy tapasztalt szakember az IT szektorban?

2024. 04. 24., 16:10

A koronavírus-járványt követően 2022-ben és 2023-ban az informatikai munkaerőpiacon is jelentős átalakulás ment végbe. Egy nemrég megjelent felmérés szerint az IT-szektorban évek óta növekszik a munkaerő iránti kereslet, amit az otthoni munkavégzés elterjedése is erősít. Az informatikusok iránti igény az elmúlt öt évben megduplázódott, és bár az IT-s képzési programok népszerűsége nőtt, a diplomás informatikusok száma csak mérsékelten emelkedett – írják elemzésükben FrontEndART Kft. szakértői.

Rengeteg a betöltetlen álláshely, kevés a szakember

Az IVSZ által készített átfogó munkaerőpiaci elemzés szerint 2020-ra a betöltetlen IT-álláshelyek száma elérte a 9 ezret, miközben a potenciális foglalkoztatási lehetőségek száma elérte a 44 ezret Magyarországon. Ez a munkaerőhiány tovább gyűrűzött a 2021-es és a 2022-es évre is, és nemcsak hazánkra jellemző, hanem Európa más országaiban is tapasztalható.

A munkaerőhiányra a piac válasza egyértelmű volt: a vállalatoknak alkalmazkodniuk kellett, ezért gyakran alacsonyabb végzettségű munkavállalókat foglalkoztattak – bár természetesen vannak olyan pozíciók is, amelyek esetében a vállalatok nem tehettek engedményeket a végzettség tekintetében. A szoftvertesztelői munkakör például ma már egy olyan pozíció, amely jól célzott szakmai képzéssel, korábbi informatikai háttértudás nélkül is betölthető.

A trendek és az infokommunikációs ágazat gyors növekedése miatt Európában mintegy 120 ezer új munkahely jött létre 2020-ig, mégis több mint 800 ezer képzett IT-szakember hiányzott. Ennek következtében a vállalatoknak kreatív megoldásokra kellett támaszkodniuk a szakemberhiány kezelése érdekében. Sok vállalat választotta a kedvezményes vagy ingyenes képzés lehetőségét, kinevelve magának egy-egy új szakembert az adott pozíció elvárásainak megfelelően. A 2023-as évre vonatkozóan még mindig sok kérdés merül fel a piac alakulásával kapcsolatban, ám néhány tény már most megállapítható.

Egyre népszerűbb az IT szektor

Az informatikai szakemberek 2024-ben is a legkeresettebbek közé tartoznak a munkaerőpiacon – derült ki a Randstad amerikai piacra vonatkozó IT-felméréséből. A felmérés szerint a három legjobban fizető informatikai állás közé tartozik a szoftverfejlesztő (software architect), amely pozícióban körülbelül havi 13 000 dollárt (körülbelül 4 millió forintot) lehet keresni. A második helyen a „tanúsított etikus hacker” áll havi 12 500 dolláros, nagyjából 3,8 millió forintos átlagfizetéssel. Ezt követi a hadoop fejlesztő, aki havi 12 400 dollárt (3,7 millió forintot) vihet haza. Erős kereslet mutatkozik a kiberbiztonsági, valamint szoftvertesztelői pozíciók iránt is.

Egy, a magyarországi fizetésekkel foglalkozó portál statisztikái szerint hazánkban az IT szektorban dolgozók béreit tekintve a senior software architect, vagy IT-tervező átlagosan bruttó 1,3 millió forintot kereshet havonta, egy IT-menedzser pedig havi 1 millió forint. Bérezés tekintetében az egyre népszerűbb tesztelői pozíció sem marad le a középvezetői munkaköröktől. Ma egy tesztelő havonta bruttó 735 ezer forintos átlagfizetést kaphat. A programozók havi átlagos bruttó fizetése elérheti a 950 ezer forintot is. A kereslet további növekedése azonban további béremeléseket eredményezhet az IT-szektorban, a most említett átlagfizetések a jövő év elejére valószínűleg még feljebb kúsznak.

Forrás: FrontEndART.com

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS