Mennyit kereshet 2024-ben egy tapasztalt szakember az IT szektorban?

2024. 04. 24., 16:10

A koronavírus-járványt követően 2022-ben és 2023-ban az informatikai munkaerőpiacon is jelentős átalakulás ment végbe. Egy nemrég megjelent felmérés szerint az IT-szektorban évek óta növekszik a munkaerő iránti kereslet, amit az otthoni munkavégzés elterjedése is erősít. Az informatikusok iránti igény az elmúlt öt évben megduplázódott, és bár az IT-s képzési programok népszerűsége nőtt, a diplomás informatikusok száma csak mérsékelten emelkedett – írják elemzésükben FrontEndART Kft. szakértői.

Rengeteg a betöltetlen álláshely, kevés a szakember

Az IVSZ által készített átfogó munkaerőpiaci elemzés szerint 2020-ra a betöltetlen IT-álláshelyek száma elérte a 9 ezret, miközben a potenciális foglalkoztatási lehetőségek száma elérte a 44 ezret Magyarországon. Ez a munkaerőhiány tovább gyűrűzött a 2021-es és a 2022-es évre is, és nemcsak hazánkra jellemző, hanem Európa más országaiban is tapasztalható.

A munkaerőhiányra a piac válasza egyértelmű volt: a vállalatoknak alkalmazkodniuk kellett, ezért gyakran alacsonyabb végzettségű munkavállalókat foglalkoztattak – bár természetesen vannak olyan pozíciók is, amelyek esetében a vállalatok nem tehettek engedményeket a végzettség tekintetében. A szoftvertesztelői munkakör például ma már egy olyan pozíció, amely jól célzott szakmai képzéssel, korábbi informatikai háttértudás nélkül is betölthető.

A trendek és az infokommunikációs ágazat gyors növekedése miatt Európában mintegy 120 ezer új munkahely jött létre 2020-ig, mégis több mint 800 ezer képzett IT-szakember hiányzott. Ennek következtében a vállalatoknak kreatív megoldásokra kellett támaszkodniuk a szakemberhiány kezelése érdekében. Sok vállalat választotta a kedvezményes vagy ingyenes képzés lehetőségét, kinevelve magának egy-egy új szakembert az adott pozíció elvárásainak megfelelően. A 2023-as évre vonatkozóan még mindig sok kérdés merül fel a piac alakulásával kapcsolatban, ám néhány tény már most megállapítható.

Egyre népszerűbb az IT szektor

Az informatikai szakemberek 2024-ben is a legkeresettebbek közé tartoznak a munkaerőpiacon – derült ki a Randstad amerikai piacra vonatkozó IT-felméréséből. A felmérés szerint a három legjobban fizető informatikai állás közé tartozik a szoftverfejlesztő (software architect), amely pozícióban körülbelül havi 13 000 dollárt (körülbelül 4 millió forintot) lehet keresni. A második helyen a „tanúsított etikus hacker” áll havi 12 500 dolláros, nagyjából 3,8 millió forintos átlagfizetéssel. Ezt követi a hadoop fejlesztő, aki havi 12 400 dollárt (3,7 millió forintot) vihet haza. Erős kereslet mutatkozik a kiberbiztonsági, valamint szoftvertesztelői pozíciók iránt is.

Egy, a magyarországi fizetésekkel foglalkozó portál statisztikái szerint hazánkban az IT szektorban dolgozók béreit tekintve a senior software architect, vagy IT-tervező átlagosan bruttó 1,3 millió forintot kereshet havonta, egy IT-menedzser pedig havi 1 millió forint. Bérezés tekintetében az egyre népszerűbb tesztelői pozíció sem marad le a középvezetői munkaköröktől. Ma egy tesztelő havonta bruttó 735 ezer forintos átlagfizetést kaphat. A programozók havi átlagos bruttó fizetése elérheti a 950 ezer forintot is. A kereslet további növekedése azonban további béremeléseket eredményezhet az IT-szektorban, a most említett átlagfizetések a jövő év elejére valószínűleg még feljebb kúsznak.

Forrás: FrontEndART.com

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 04., 09:04
Az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkent, az egy évvel korábbitól – a munkanapok számát figyelembe véve – 4,1 százalékkal maradt el az ipari termelés volumene 2024. augusztusban. Az ipari termelés az év első nyolc hónapjában 3,8 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS