A koronavírus-járványt követően 2022-ben és 2023-ban az informatikai munkaerőpiacon is jelentős átalakulás ment végbe. Egy nemrég megjelent felmérés szerint az IT-szektorban évek óta növekszik a munkaerő iránti kereslet, amit az otthoni munkavégzés elterjedése is erősít. Az informatikusok iránti igény az elmúlt öt évben megduplázódott, és bár az IT-s képzési programok népszerűsége nőtt, a diplomás informatikusok száma csak mérsékelten emelkedett – írják elemzésükben FrontEndART Kft. szakértői.
Az IVSZ által készített átfogó munkaerőpiaci elemzés szerint 2020-ra a betöltetlen IT-álláshelyek száma elérte a 9 ezret, miközben a potenciális foglalkoztatási lehetőségek száma elérte a 44 ezret Magyarországon. Ez a munkaerőhiány tovább gyűrűzött a 2021-es és a 2022-es évre is, és nemcsak hazánkra jellemző, hanem Európa más országaiban is tapasztalható.
A munkaerőhiányra a piac válasza egyértelmű volt: a vállalatoknak alkalmazkodniuk kellett, ezért gyakran alacsonyabb végzettségű munkavállalókat foglalkoztattak – bár természetesen vannak olyan pozíciók is, amelyek esetében a vállalatok nem tehettek engedményeket a végzettség tekintetében. A szoftvertesztelői munkakör például ma már egy olyan pozíció, amely jól célzott szakmai képzéssel, korábbi informatikai háttértudás nélkül is betölthető.
A trendek és az infokommunikációs ágazat gyors növekedése miatt Európában mintegy 120 ezer új munkahely jött létre 2020-ig, mégis több mint 800 ezer képzett IT-szakember hiányzott. Ennek következtében a vállalatoknak kreatív megoldásokra kellett támaszkodniuk a szakemberhiány kezelése érdekében. Sok vállalat választotta a kedvezményes vagy ingyenes képzés lehetőségét, kinevelve magának egy-egy új szakembert az adott pozíció elvárásainak megfelelően. A 2023-as évre vonatkozóan még mindig sok kérdés merül fel a piac alakulásával kapcsolatban, ám néhány tény már most megállapítható.
Az informatikai szakemberek 2024-ben is a legkeresettebbek közé tartoznak a munkaerőpiacon – derült ki a Randstad amerikai piacra vonatkozó IT-felméréséből. A felmérés szerint a három legjobban fizető informatikai állás közé tartozik a szoftverfejlesztő (software architect), amely pozícióban körülbelül havi 13 000 dollárt (körülbelül 4 millió forintot) lehet keresni. A második helyen a „tanúsított etikus hacker” áll havi 12 500 dolláros, nagyjából 3,8 millió forintos átlagfizetéssel. Ezt követi a hadoop fejlesztő, aki havi 12 400 dollárt (3,7 millió forintot) vihet haza. Erős kereslet mutatkozik a kiberbiztonsági, valamint szoftvertesztelői pozíciók iránt is.
Egy, a magyarországi fizetésekkel foglalkozó portál statisztikái szerint hazánkban az IT szektorban dolgozók béreit tekintve a senior software architect, vagy IT-tervező átlagosan bruttó 1,3 millió forintot kereshet havonta, egy IT-menedzser pedig havi 1 millió forint. Bérezés tekintetében az egyre népszerűbb tesztelői pozíció sem marad le a középvezetői munkaköröktől. Ma egy tesztelő havonta bruttó 735 ezer forintos átlagfizetést kaphat. A programozók havi átlagos bruttó fizetése elérheti a 950 ezer forintot is. A kereslet további növekedése azonban további béremeléseket eredményezhet az IT-szektorban, a most említett átlagfizetések a jövő év elejére valószínűleg még feljebb kúsznak.
Forrás: FrontEndART.com
Október 19-én kilencedik alkalommal rendezik meg a Somlón egy különleges hazai szőlő- és borfajta nagyszabású bemutatóját.
Folytatódik a munkagödör kialakítása az 5. blokk területén – jelentette be Szijjártó Péter.