Még mindig növekszik a munkaerő-kereslet az IT iparágban

2020. 02. 24., 10:45

Home office lehetőséggel, család- és kutyabarát környezettel és az egészségtudatos életmód támogatásával igyekeztek 2019-ben kedvezni a cégek munkavállalóiknak, derül ki a DreamJo.bs tavalyi adataiból. Az újgenerációs állásportál adatai szerint a legnagyobb kereslet még mindig az IT szektorban volt múlt évben, a legnagyobb túljelentkezés pedig a marketing és PR területen meghirdetett pozíciók, valamint az irodai munkák és a business manager állások kapcsán volt megfigyelhető.

Az employer branding egyre nagyobb hangsúlyt kap a cégek életében, hiszen a munkavállalók ingerküszöbe magasabb, a munkahelyeknek pedig egymásra kell licitálni a kedvezőbbnél-kedvezőbb ajánlatokkal, ami nemcsak a fizetésben mutatkozik meg.

A DreamJo.bs – amelynek felületén az employer branding, a könnyen fogyasztható cégbemutatkozók és álláshirdetések egyaránt megtalálhatók – immáron három éve segít abban a kis-, közép- és nagyvállalatoknak, hogy minél sokszínűbben ismertessék meg magukat a potenciális álláskeresőkkel, így az oldalukon található több, mint 1300 cég adatlapja és állásajánlataik lehetőséget adnak a piac jellegzetességeinek feltérképezésére.

Sok helyen van home office lehetőség és emelkedik a kutyabarát cégek száma

Az elmúlt években látszott, hogy a munkáltatók – mérettől függetlenül – keresik a módját annak, hogy minél kellemesebb munkakörnyezetet biztosítsanak a munkatársak számára. A DreamJo.bs oldalán lehetőségük van arra, hogy a lehető legtöbb információt elmondják magukról, nem beszélve az úgynevezett badge-ekről, vagy más néven jelvényekről, amelyekkel még személyesebb cégprofil készíthető el.

A cégek 9 különböző badge közül választhatnak, még vonzóbbá téve ezzel magukat a munkavállalók számára. Ez alapján leszűrhetjük, hogy a magukról részletes adatlapot készítő vállalatoknak több, mint a fele kínál otthoni munkalehetőséget. Bár a legfrissebb Eurostat statisztikák alapján Magyarország még mindig az európai átlag alatt van a rendszeres otthoni munkavégzés arányában (a dolgozók 2,3 százaléka), erre itthon is egyre nagyobb az igény a munkavállalók részéről, hiszen számos kutatás[2] szerint sokkal hatékonyabb, stresszmentesebb és ezáltal kifizetődőbb is a távmunka napjainkban.

Ugyancsak sok a kutyabarát hely: a vállalatok 43 százaléka enged be kutyusokat az irodába, emellett tízből 5 cég tartja magát egészségtudatosnak és tízből hárman vallják magukat környezettudatos munkáltatónak.

Kevés helyen van fejlődési lehetőség

„A munkahelyi elköteleződés alapfeltétele a munkahelyi jóllét megteremtése, amiben a munkavállaló hatékonyan tud dolgozni, megfelelő támogatást kap, fejlődik és tanul. Megéri fektetni a munkavállaló mentális egészségébe, mert az sokszorosan megtérül, például az elköteleződésében” – véli Balogh-Mázi Mária, a DreamJo.bs alapítója, aki azt is elmondta, hogy sajnos még mindig vannak hiányosságok a cégeknél ezen a téren.

Annak ellenére, hogy az állásportál egy korábbi kutatása alapján a munkahelyválasztás legfontosabb tényezője a fejlődési lehetőség, erre a munkáltatóknak csak 27 százaléka kínál módot. Második helyen szerepel a választást befolyásoló tényezők között a családbarát környezet, amelyet a 2019-es adatok alapján a cégek 40 százaléka tud biztosítani a munkavállalóknak. A társadalmi szerepvállalásban nem jeleskednek a hazai munkáltatók: a cégeknek kevesebb, mint egyharmada vallotta magáról 2019-ben, hogy erős CSR-ben.

Az IT szektorban van a legnagyobb hiány, a marketing és PR a legnépszerűbb

Az elmúlt két év hazai adatai alapján látszódik az a nemzetközileg is általános trend, hogy a legnagyobb munkaerőhiány még mindig az IT szektorban van. Míg a nyitott állások száma megháromszorozódott ezen a területen 2018-ról 2019-re, addig az álláskeresők száma nem nőtt szignifikánsan. Az átlaghoz képest az egy pozícióra jelentkezők száma csaknem 80 százalékkal elmarad az IT ágazatban.

Ugyanez azonban nem mondható el a marketing és PR területen meghirdetett állásokról: hiába nőtt másfélszeresére a kereslet a szakmában a tavalyi évben, a jelentkezők száma is erősen emelkedett és az átlaghoz képest kétszer annyian adják be önéletrajzukat egy-egy üres pozícióra ebben az iparágban.

Népszerűek az irodai munkák és a business management állások, valamint a HR és employer brandinggel kapcsolatos munkalehetőségekre is sokan jelentkeztek tavaly. Ugyanakkor bajban van a pénzügyi, a mérnöki és a Big Data szektor a DreamJo.bs tavalyi statisztikái alapján: bár a kereslet hatalmas munkaadói oldalról, ehhez képest országszerte kevés a szakképzett munkaerő a területen.

A nyitottságé a jövő

„Az álláskeresők egyre magasabbra teszik a lécet és nem szeretik a zsákbamacskát. Ha nem tetszik egy munkahely, ma már nem sokat gondolkoznak azon, hogy váltsanak-e, egyszerűen továbbállnak. Éppen ezért fontos már a kezdetekben is az őszinteség: ki kell teríteni a kártyákat mindkét félnek és a lehető legtöbb részletet be kell mutatni a cégeknek arról, hogy mit kínálnak a munkavállalóknak. Hiszen az álláskeresés hasonlóan működik, mint a párválasztás. Szeretnénk minél többet, és a valóságot megtudni arról, akivel összekötjük az életünket. Sokkal rosszabb, ha az elején valótlant állítunk, vagy nem mondunk el magunkról dolgokat, ami ha később kiderül, hatalmas csalódást okozhat” – tette hozzá Balogh-Mázi Mária.

A DreamJo.bs a felületén az elmúlt években lehetővé tette, hogy minden vállalat a lehető legtöbb információt ossza meg magáról.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS