Kifizette a korábban elmaradt béreket a CG Electric Systems Hungary Zrt. 415 dolgozója számára a Nemzeti Foglalkoztatási Alap. A Ganz Villamossági Művek jogutódja, Nagykáta térségének egyik legjelentősebb munkaadója júliusban került felszámolás alá, amit követően a kormány stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánította a céget, és egy potenciális befektető is megjelent. A társaság célja a gyártás mielőbbi újraindítása és a munkahelyek megőrzése.
Sikeresen zajlik az egyik legnagyobb múltra visszatekintő hazai nehézipari vállalat reorganizációja. A transzformátorokat, motorokat és generátorokat gyártó, valamint ezekhez kapcsolódó szerviz- és fővállalkozói szolgáltatásokat nyújtó CG Electric Systems Hungary Zrt. felszámolási eljárása ugyanis mérföldkőhöz érkezett: a Nemzeti Foglalkoztatási Alap Bérgarancia Alaprészéből kifizetésre kerültek az elmaradt dolgozói bérek.
A Ganz Villamossági Művek jogutódja az utóbbi években egyre nehezebb gazdasági helyzetbe került. Az indiai tulajdonos Compton Greaves a nemzetközi értékesítést sem tudta támogatni, és a projektek finanszírozását sem volt képes biztosítani. A problémákat súlyosbították a koronavírus gazdasági hatásai, aminek következtében 415 dolgozója számára a májusi és a júniusi béreknek csupán egy részét tudta időben kifizetni a vállalat.
A céggel kapcsolatban felszámolási eljárás is indult, mégpedig állami felszámoló szervezet bevonásával, miután egy júniusi kormányrendelet stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetté nyilvánította a céget. A jogi kategória a gazdaság- vagy foglalkoztatáspolitikai szempontból különösen fontos vállalatok számára nyújt speciális védelmet a csőd- és felszámolási eljárásokban.
A nemzetközileg is versenyképes, egyedi, magas hozzáadott értékű termékeket gyártó cég egy határozott elképzelésekkel rendelkező potenciális befektető érdeklődését is felkeltette. A befektető nemrég jelentette be, hogy – egyelőre az üzem bérlőjeként – aktív szerepet vállalna a gyártás újraindításának finanszírozásában.
„Az elmaradt bérek kifizetése a reorganizáció legsürgősebb feladata volt, hiszen a vállalat értékét jelentős részben a felhalmozott szaktudás és tapasztalatok adják”– mondta a fejlemény kapcsán Szendrődi István vezérigazgató. A cégvezető hozzátette: „a következő lépés a gyártás újraindítása, amelyre – ha a befektetői tárgyalások sikeresen zárulnak – szeptember 1-jén sor kerülhet.”
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.