Magyarország még nem a „biomarhák” országa

2024. 10. 24., 13:41

Bár három év alatt 15 százalékkal nőtt az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági területek nagysága, az ökológiai gazdálkodás keretében tartott haszonállatok aránya elenyésző maradt.

Az ökológiai gazdálkodásba bevont mezőgazdasági területek nagysága 2023-ban a három évvel korábbihoz képest 15 százalékkal, 309 ezer hektárra nőtt, így a terület növekedése lényegesen meghaladta az összes mezőgazdasági terület bővülését – olvasható a statisztikai hivatal „Agrárium 2023, végleges adatok” című kiadványában. 2020-ban az ország mezőgazdasági területének 5,5 százaléka ökológiai művelésű volt, ez 2023-ra 6,1 százalékra emelkedett.

Ez az arány az Eurostat adatai szerint az Európai Unió egészében 10,5 százalék volt 2022-ben, Ausztriában, Észtországban és Svédországban elérte a 20 százalékot.

Az ökológiai művelésű területek háromnegyede (230 ezer hektár) ökológiai gazdálkodásra teljesen átállt, míg egynegyede (78 ezer hektár) átállás alatti terület volt 2023-ban. Ez utóbbi területek nagysága az összes ökológiai terület növekedésével egyidejűleg 2020-hoz képest 20 ezer hektárral csökkent.

Az ökológiai területek közel hattizedén (57 százalék), 174 ezer hektáron gyep található, ez az összes magyarországi gyepterület 22 százalékát teszi ki. Az ökológiai művelésű területek 36 százaléka szántó (113 ezer hektár), ami a hazai szántóterület mindössze 2,7 százalékát jelenti. A szántóföldön termelt biokultúrák túlnyomó többsége gabonaféle és zöldtakarmány. 2020 és 2023 között kismértékben nőtt az ökológiai ültetvények aránya (4,8 százalékról 7,0 százalékra). Az ökológiai művelésű ültetvények jelentősége a teljes gyümölcstermesztést tekintve is bővült. Bár a gyümölcskultúrák összes területe három év alatt zsugorodott, 2023-ban a gyümölcsösök területének csaknem negyedén, 20 ezer hektáron ökológiai irányelvek szerint művelt gyümölcs- és bogyós ültetvény volt, ami három évvel korábban még csak 12 százalékot tett ki. A bio művelésű szőlő aránya ugyanakkor alacsony, a szőlőterületek 3,0 százalékát teszi ki.

2023-ban 4910 gazdaság foglalkozott ökológiai gazdálkodással, ezerrel több mint 2020-ban. Annak ellenére, hogy az ökológiai gazdálkodás jelentősége nő, továbbra is a termelés egy szűk részét képezi, ugyanis csak az összes gazdaság 2,5 százaléka folytatott organikus szemléletű gazdálkodást.

Az ökológiai gazdálkodás keretében tartott haszonállatok száma a rendelkezésre álló támogatás és ökológiai takarmánybázis (gyepek, szemes és zöldtakarmányok) ellenére a teljes állományon belül továbbra is elenyésző. A szarvasmarhaféléken kívül, fajonként tekintve nem éri el az összes állat létszám 1,0 százalékát. Az ökológiai szarvasmarhatartás arányaiban némileg jelentősebb, 2023-ban 23 ezer darab szarvasmarhafélét tartottak ökológiai gazdálkodásban — ezer darabbal kevesebbet, mint három évvel korábban —, ez 2,7 százaléka az összes szarvasmarhának.

Az EU-átlagok jóval magasabbak: 2022-ben az összes szarvasmarha 7,2 százalékát (a juhoknak pedig 10,4 százalékát) tartották ökológiai gazdálkodás keretében.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS