A szalámi készítése egy komplex folyamat, amelyhez különféle eszközökre és kiegészítőkre van szükség. Itt van egy részletes lista azokról az eszközökről, amelyek segítenek a szalámi sikeres előkészítésében és elkészítésében.
Vágjunk is bele!
A hús és a zsiradék aprításához mindenképpen szükséged lesz néhány éles konyhai késre a Böllér húsipari kések és kiegészítők kategóriájából. Ezeknek az ára igazán széles skálát ölel fel, öttől tizenkétezer forintig terjedhet. Neked kell eldöntened, hogy a büdzsédbe mi fér bele, és mi nem.
A felkockázott darabokat pedig egy húsdaráló segítségével tudod majd finomra darálni, amelynek az elektromos változatai különösen hasznosak, mivel gyorsabb és egyenletesebb darálást biztosítanak. Ha szép mozaikos kolbászt szeretnél, akkor érdemes a felkockázott húst befűszerezve egy éjszakát hidegben, 0°C fok körüli hőmérsékleten pihentetni, és másnap darálni és tölteni.
Aztán jöhet a fűszerezés, amelyhez szükség lesz majd olyan nagyobb edényekre, amelyek alkalmasak a betölteni kívánt mennyiség megkeverésére. Ezek lehetnek akár műanyag vagy üvegtálak is, egy a fontos, lehessen bennük megfelelően keverni.
Miután megtörtént a fűszerezés
Ha szeretnéd, hogy a házi készítésű szalámid úgy nézzen ki és olyan minőségű legyen, mint a boltban kapható termékek, akkor mindenképpen szükséged lesz még egy kézi vagy elektromos kolbásztöltőre is.
A betöltött szalámikat füstre kell tenni, melyhez egy füstölő berendezésre is szükség lesz, vagy vidd el füstölőhöz. A füstöléshez faapríték is kelleni fog, amelyek különböző fafajtákból származnak és ennek megfelelően ízesítik a szalámit.
Egyéb szükséges kiegészítők
A higiénia érdekében nagyon figyelj arra, hogy tiszta kézzel, tiszta eszközökkel dolgozz. Ha nem akarod, hogy megfogja a kezedet a paprika, akkor húzz eldobható kesztyűt. Továbbá ne feledkezz meg a tisztító eszközökről sem, mint például tőkekefe és tisztítószerek a konyhai eszközök és munkafelületek alapos megtisztításához.
A szalámi érlelése és tárolása
A szalámi érlelését szellős, de nem huzatos, hűvös helységben kell végezni. Ha hűtőbe teszed a szalámit, nagyon hamar ki fog száradni, sőt romlást is okozhat. Ami pedig a csomagolást illeti, ha átérett a szalámi, akkor érdemes vákuumtasakba lecsomagolni, hogy a szalámi megőrizze frissességét és ízét.
Néhány tanács a cikk befejezéseképpen
Az alapanyagok minősége kulcsfontosságú. Használj friss, nagy súlyú sertésből származó húst és szalonnát, mivel a zsír hozzájárul a szalámi ízéhez és állagához! A feldolgozás előtt pedig hűtsd le mind a húst, mind a darálót, hogy megakadályozd a zsír kiolvadását és a hús minőségének romlását!
Végül, de nem utolsósorban, fordíts kiemelt figyelmet a szalámi fűszerezésének! Használj jól megválasztott fűszereket, például borsot, fokhagymát, köményt és kiváló minőségű, lehetőleg magyar paprikát! Az ízek egyensúlyának elérése érdekében kövesd a bevált receptúrákat, és ne felejtsd el alaposan összekeverni a fűszereket!
Hozzánk hasonlóan használhatod a fentebb említett webshopban kapható, téliszalámi, parasztkolbász, csípős házikolbász jellegű fűszerkeveréket is, amelytől isteni lesz a szalámi.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.