Bárki, aki élt már át felfázást eddigi élete során, tudatában van annak, hogy milyen kényelmetlen is ez az állapot. Ilyenkor folyamatosan keressük a legközelebbi mellékhelyiséget, miközben az átfolyó vizelet olyan érzést kelt bennük, mint a forró tűkkel való kínzás.
De tudtad, hogy ez nem csupán emberi probléma? A kutyapopuláció megközelítőleg 14%-a szenved gyakran a felfázás tüneteitől. Bár ez a kellemetlenség leginkább az idősebb ebeket érinti, a fiatalabb kölykök esetében is ugyanúgy kialakulhat húgyúti fertőzés. Nagyobb részben a nőstényeknél figyelhető meg, mivel a hím kutyáknak hosszabb a húgycsöve, ezért a baktériumoknak tovább tart, hogy felfelé haladjanak.
Ha a te kedvenced életében is fennáll a felfázás kockázata, akkor nem szabad pánikba esni! Az első és legfontosabb, hogy mielőtt például a BARFSHOP.hu gyógynövényes étrend-kiegészítőinek alkalmazásához vagy egyéb házi praktikákhoz folyamodnál, mindenképpen kérd ki az állatorvos véleményét! Ez alapján eldől majd, hogy szükséges-e az antibiotikumos kezelés, valamint szükség van-e egyéb kutya vitamin beszerzésére is.
Meg lehet-e előzni?
Sokat tehetsz a megelőzésért akkor, ha kutyád immunrendszerét időben, már kora ősztől el kezded felkészíteni a téli hónapokra, és kúraszerűen, legalább két hónapig adsz neki vitaminokat, mint a spirulina, vagy a csipkebogyópor.
Kistestű szuka kutyákat a hideg idő beköszöntével érdemes olyan ruhába öltöztetni, ami a hasukat is takarja, így nehezebben fáznak fel.
Mik a felfázás tünetei?
Ellentétben az emberekkel a kutyák gyakran tünetmentesek, de sokszor azért vannak figyelmeztető jelek. A leggyakoribb talán a gyakori vizelési inger és a vizelettartási nehézségek. Továbbá az is egy intő mozzanat lehet, ha azt látod, hogy a kutyádnak nem mindig sikerül a pisilés. De az is fertőzésre utalhat, ha gyakran nyalogatja a húgycső nyílásának a környékét.
Hogyan kezeljük?
Nem minden húgyúti fertőzés egyforma, ezért a kezelés menete változhat. A szövődménymentes húgyúti gyulladás fennállásánál általában 7-14 napos antibiotikum-kúrát alkalmaznak. Bár ilyenkor az első néhány nap során észrevehető javulás, a gyógyszert az állatorvos utasítása szerint a teljes időszak alatt be kell vennie a kutyádnak. A szövődményes húgyúti fertőzések esetében ugyanez a gyógyítás menete, a kezelés időtartama azonban hosszabb, általában 3-6 hét.
Ez idő alatt fontos, hogy növeld a kutyusod vízbevitelét, mivel a folyadékfogyasztás segít kiüríteni a baktériumokat a szervezetéből. Továbbá fontos lehet még a vizelet savasítása is, amelyet például a csipkebogyópor vagy a tőzegáfonya elfogyasztásával segíthetsz elő. Ez a lépés azért bírhat kiemelt jelentőséggel, mert a savas közeg gátolja a baktériumok megtelepedését és elszaporodását.
A kúra letelte után ne feledkezz meg a probiotikumokról sem, mivel ez segítik a bélflóra helyreállítását! Amennyiben ez elmarad, akkor a felborult bélrendszer nem csupán hasmenést okoz, hanem a kutyád immunrendszere is nagyban legyengülhet. Ez pedig táptalajt ad a további fertőzések kialakulására.
Mi történhet, ha nem kezelik a felfázást megfelelően vagy időben?
Mivel a húgyúti fertőzés egy másik alapbetegség tünete is lehet, ezért elengedhetetlen, hogy a lehető leghamarabb fordulj állatorvoshoz, ha azt gyanítod, hogy a kutyád felfázott! Kezelés nélkül ez a fertőzés akár súlyosabb betegségeket, például vesegondokat is okozhat, de elősegítheti akár struvit-húgykő kialakulását is.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.