Gond volt az „áfamentes üzletfilozófiával”, lebuktatták a gyanúsan olcsó webshopot

2023. 07. 25., 17:47

Ha egy interneten rendelt áru sokkal olcsóbb, mint a versenytársak kínálatában, azzal az árucikkel feltehetően valami nem stimmel. A NAV Kiemelt Adó- és Vámigazgatóságának ellenőrei utánajártak egy Szlovéniában üzemeltetett webshop feltűnően alacsony árak mögötti „üzletfilozófiájának”.

A külföldi webáruházak célzott vizsgálatára létrejött Elektronikus Kereskedelem Ellenőrzési Osztály revizorai egy Szlovéniából működtetett virtuális áruház gyakorlatának jártak utána. Az elektronikai- és ruházati termékeket, szépségápolási cikkeket árusító webshop magyar vevőknek szállított termékeket. A jelentős hazai forgalmú cég hatalmas árengedményekkel reklámozta magát az interneten, azt azonban nem verte nagydobra, hogy a kedvező árakat milyen módszerrel sikerült elérni.

Az előzetes kockázatelemzés és a futárszolgálatok adatai alapján rendelték el a vizsgálatot, amibe a revizorok a szlovén adóhatóságot is bevonták, hogy feltárják a belföldi ügyletek összes körülményét. Mikor összeállt a mozaik, egyértelműen kiderült, hogy az a versenytársakénál alacsonyabb árhoz nagyban hozzájárult a magyarországi adófizetés kikerülése, a bevételek eltitkolása.

A nagy leértékelés hátterében az illegálisan csökkentett költségek álltak, a be nem fizetett áfa adta az árcsökkentés mozgásterét. Ez nem csupán a költségvetésnek okozott kárt, hanem jelentős versenyhátrányba hozta a jogszerűen működő, tisztességesen adózó hazai cégeket is.

Az ellenőrzés végén szembesítették az adózót a bizonyítékokkal és azzal, hogy a legjobb megoldás az áfabevallások visszamenőleges teljesítése, és a 210 millió forint áfa megfizetése, amiket az adózó ellenvetés nélkül meg is tett.

Az internetes kereskedelem előretörésével a NAV is lépést tart, és kiemelt figyelmet fordít az olyan webáruházak kockázatelemzésére és ellenőrzésére, amelyek feltételezhetően nem tesznek eleget adófizetési kötelezettségüknek. A jövőben is nagy eséllyel számíthatnak ellenőrzésre azok, akik az adófizetés elmulasztásával jutnak jogosulatlan ár- és versenyelőnyhöz a tisztességesen adózó, alkalmazottaikat szabályosan foglalkoztató hazai cégekkel szemben. (NAV)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 03. 28., 12:35
2024-ben is magas volt a szabadalmi aktivitás, közel 200 ezer szabadalmi bejelentést tettek az Európai Szabadalmi Hivatalhoz.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS