Az Amazon is beszáll az űrinternetbe: bemutatták az apró vevőegységet

Az Amazon is beszáll az űrinternetbe: bemutatták az apró vevőegységet
2023. 03. 17., 09:22

Egy parabola antennához képest eltörpül, de jóval kisebb a SpaceX által gyártott vevőegységnél is az Amazon űrinternet-szolgáltatásának terminálja. Egyre komolyabb az műholdas adatverseny.

A mesterséges intelligenciákkal párhuzamosan beindult a verseny minden talpalatnyi helyért az égbolton, ahová még adatforgalmat bonyolító műholdat lehet fellőni. Korábban beszámoltunk róla, hogy a SpaceX és a Starlink a T-mobile-lal karöltve még idén beindítja a műholdas mobilinternet szolgáltatás tesztjét, de írtunk a kínaiak projektjéről is, ami a nemzetvédelmiem jegyében juttatna még egyszer annyi szatellitet az alacsony Föld körüli pályára, mint amennyit Elon Musk tervez fellőni a következő pár évben.

És még csak most csengetett be az Amazon, hogy ő is itt van  ráadásul mindjárt jóval kisebb, láthatóan jól hordozható jelvevő egységgel, ami nem magasabb, mint egy másfél literes ásványvizes palack és a „tányérja” sem nagyobb egy átlagos tabletnél.

Egy újonnan megjelent fotó hatalmasnak láttatja a SpaceX-Starlink termináljait ahhoz képest, amekkorák ezek szerint az Amazon hordozható műholdas-internet tányérjai lesznek, hiszen Jeff Bezos cége kínálni fog egy négyzetalakú, héthüvelykes modellt is. Ez természetesen hasonlít Elon Musk vállalatainak eszközeihez, de elvileg „kisebb, megfizethetőbb és hatékonyabb lesz”  állítja az Amazon a Business Insider szerint. A vállalat egy blogbejegyzésben leplezte le a készülő műholdas-internet antennáit, és mindjárt három különböző modellt is bemutattak: ezek közül kettő kisebb, mint a rivális Starlink internetes termináljai, amelyeket a SpaceX gyárt a partnervállalat számára.

A lapos, négyzet alakú terminálok a Project Kuiperhez, az Amazon alacsony Föld körüli pályára állított műhold-konstellációjához fognak csatlakozni. A hálózat – ami elképzeléseik szerint több ezer szatellitet fog magában foglalni  célja, hogy világszerte internetre kapcsolja az eddig ellátatlan vagy alulszolgáltatott közösségeket. A vevőegységek alapmodelljének előállítása várhatóan kevesebb mint 400 dollárba fog kerülni (a Starlink-készlet vételára 600 dollár), míg a mérete 11 x 11 hüvelyk lesz, és az Amazon azt állítja, hogy akár 400 megabit/másodperces sebességű adatforgalmat tud majd bonyolítani. Ahogy fentebb írtuk, lesz ennél kisebb és olcsóbb, hordozhatónak szánt, héthüvelykes, valamint egy 19x30 hüvelykes, nagy terminál is. Utóbbi már az 1 gigabit/másodperces sebességet is tudni fogja.

Az Amazon egyelőre nem közölte a fogyasztói árakat és a teljes szolgáltatási költséget, amire a modellek piacra kerülése után lehet számítani.

A SpaceX-Starlink alap terminálja egyébként 11,9x20,2 hüvelykes, de kiadtak két nagyobb méretű és teljesítményű, elsősorban vállalkozásoknak, illetve szélsőséges éghajlatra tervezett modellt is: mindkettő 20,1x22,6 hüvelykes. A Starlink által jelenleg kínált adatforgalom sebessége – a szolgáltatási csomag függvényében – maximum 250 megabit/másodperc, de folyamatosan fejlesztik. Ennek ellenére az Ookla nemrég feltárta, hogy vannak olyan régiók az Egyesült Államokban, ahol Musk cégeinek törekvései ellenére csökkent a letöltési sebesség.

Az Amazonnak, ha valóban tudja tartani a belengetett árakat – és a szolgáltatásának havidíja is versenyképes lesz – van keresnivalója az űrinternetpiacon. A cég közölte, hogy az első műholdcsoportot várhatóan 2024 elején fogják fellőni és bíznak benne, hogy még ugyanabban az évben elindíthatják a kereskedelmi szolgáltatást.

Gábor János

 

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS