A Huawei már idén bemutatja a 6G elődjét

A Huawei már idén bemutatja a 6G elődjét
2024. 03. 12., 13:10

Az ultragyors adatforgalmú kommunikáció újabb mérföldkövét teljesíti a kínai gyártó, amelynek eredményét a szakértők a 6G előszobájaként emlegetik. A Huawei még ebben az évben kereskedelmi forgalomba hozná, 5.5G néven, de egyelőre csak ipari megoldásként. A végcél ugyanakkor a fogyasztói piac.

A Huawei azokat a vállalatokat is megcélozza az ultragyors adatforgalmat biztosító technológiával, amelyek eddig vonakodtak a mobilhálózatok gyártásban vagy üzemeltetésében történő használatától, és inkább a Wi-Fi-t részesítették előnyben. Ez meglehetősen sok szereplőre igaz, hiszen az iparban az 5G-t leginkább csak olyan alkalmazásokhoz vették igénybe, mint a gépi látás és a távvezérlés.

Wu Hequan, a Kínai Internet Társaság tanácsadó bizottságának és a Kínai Szabványosítási Szakértői Bizottságnak az igazgatója leszögezte: az ipari alkalmazásoknak alacsonyabb késleltetésre, gyorsabb feltöltési sebességre, nagyobb biztonságra, kiemelkedő megbízhatóságra, masszívabb kapcsolódásra, pontosabb pozicionálásra, illetve kisebb energiafogyasztásra van szükségük. Az 5.5G éppen ezeket oldhatja meg, az 5G-nél például tízszer gyorsabb sebességgel. Wu szerint az 5.5G az 5G három jellemzőjét is továbbfejleszti: a mobil szélessávot, az ultramegbízható, alacsony késleltetésű kommunikációt és a masszív gépi kommunikációt.

„Nagyon sok olyan felhasználási eset van a logisztikában, a raktározásban és a gyárakban, amelyeket még nem tudtunk elérni az 5G-vel. Ez az a terület, ahol az 5.5G be fog lépni, és más területeken is lendüéetbe hoz bennünket” állította a technológia kapcsán Alexander Lehrmann, a svájci Sunrise távközlési vállalat innovációs és fejlesztési igazgatója, a Huawei 5G Beyond Growth csúcstalálkozóján, a Barcelonában rendezett Mobil Világkongresszuson, február végén.

A Huawei közölte: világszerte eddig több mint 20 városban segített a szolgáltatóknak az 5.5G kereskedelmi ellenőrzésének és tesztelésének megkezdésében – összegzi a The Engineer.

20 városban már megoldotta a Huawei

A Közel-Keleten általános konszenzus alakult ki a technológia fejlesztésével kapcsolatban, így az Öböl-menti Együttműködési Tanács tagországaiban (Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kuvait, Bahrein, Omán) már le is zárult az 5.5G 10 Gbps sebességű hitelesítése és az új szolgáltatások, például a passzív IoT inkubálása.

Kína három nagy szolgáltatója ugyancsak megkezdte az 5.5G hálózat kiépítését a nagyvárosokban, és vizsgálja a csatlakozó emberek, tárgyak, járművek, iparágak és otthonok számára nyújtott szolgáltatásokat. Hongkongban az üzemeltetők szintén befejezték az 5.5G 10 Gbps sebességű tesztelését és ellenőrzését.

Európában a finn üzemeltetők jutottak el az 5.5G ellenőrzésének lezárásáig a kereskedelmi hálózatokon, és 10 Gbps-nál nagyobb csúcssebességet mértek, valamint igazolták a passzív IoT-technológia működőképességét. Németországban a Huawei szerint a 6 GHz-es sávban működő üzemeltetők 12 Gbps csúcssebességet értek el a többhordozós technikák alkalmazásával.

„Gyorsan közeledünk az intelligens világ felé. A hálózatokkal szemben támasztott követelmények növekedésével az 5.5G kulcsfontosságú lépéssé vált az intelligens világ felé vezető úton. Az 5.5G várhatóan 2024-ben kerül kereskedelmi forgalomba”  jelezte Li Peng, a Huawei vezető alelnöke, egyben a vállalat információ- és kommunikációtechnológiai értékesítési elnöke.

Gábor János

Főoldali kép: Huawei

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS