Változhatnak az amerikai befektetések adózására vonatkozó szabályok

2023. 10. 24., 14:22

Október 18-án a Pénzügyminisztérium társadalmi egyeztetés céljából közzétette azt a jogszabálytervezetet, amely többek között a személyi jövedelemadóról szóló törvényt is módosítani fogja. A változtatások egy része az amerikai-magyar kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény 2024. évi megszűnésével kapcsolatos negatív hatásokat tervezi mérsékelni – hívja fel a figyelmet a PwC Magyarország.

Amerikai tőzsdei befektetések

A törvénytervezet előtt nem volt teljesen egyértelmű, hogy magyar magánszemély befektetők esetében az amerikai piacokon megkötött ügyletek nyeresége miként fog adózni az egyezmény megszűnése után. Erre ad egyértelmű választ a javaslat, amely kiterjesztheti az ellenőrzött tőkepiaci ügyletek fogalmát úgy, hogy az magában foglalja az OECD államok – azaz többek között az USA – piacain megkötött ügyleteket, egyezmény hiányában is. Ez azt eredményezi, hogy az amerikai veszteséges ügyletek elszámolása a nyereségekkel szemben továbbra is elérhető lenne a magyar magánszemély befektetők számára.

Amerikai kamatok

A törvénytervezet úgy javasolja módosítani az adószabályokat, hogy egyezmény hiányában is a magánszemély kamatjövedelme – és nem egyéb jövedelme – legyen az OECD tagállamban székhellyel rendelkező személy által fizetett kamat. E változás következtében nemcsak az amerikai részvények, hanem az ilyen kötvények és állampapírok is rákerülhetnek a magyar tartós befektetési számlákra 2024-től is.

Osztalék

Az egyezmény megszűnése továbbra is azt jelenti, hogy az amerikai osztalékjövedelmeket 30%-os amerikai forrásadó terheli, amelyből maximálisan 10% számolható el a magyar adóval szemben. Azaz az amerikai adó mellett lesz egy minimum 5%-os magyar adófizetési kötelezettség is.

Sportolók és előadóművészek

Az amerikai-magyar egyezmény 2024-ig a rövid távon Magyarországon tartózkodó amerikai sportolók és előadóművészek magyarországi adóztatását nem engedte meg. Az egyezmény megszűnése azonban ezen változtat. Például, ha 2024-től egy egyesült államokbeli előadóművész Magyarországon koncertezik, akkor a koncertért kapott díjazás 15 százalék magyar személyi jövedelemadó kötelezettség alá esik majd.

A várható törvénymódosítás ezzel kapcsolatban kimondja, hogy a jövedelemszerzés helye akkor is Magyarország marad, ha az előadóművész, a sportoló jövedelme nem a magánszemélynél, hanem egy másik személynél keletkezik. A szabály célja vélhetően az, hogy ha például a fellépésért járó díjazást a magyar koncertszervező nem közvetlenül az előadóművész, hanem például egy vállalkozás, egy „star company” részére fizeti meg, a jövedelem akkor is magyar forrású, Magyarországon adóztatható legyen. További vizsgálatot igényel, hogy az ilyen star companyk részére történő kifizetéseket terhelheti-e Magyarországon adóelőleg levonási kötelezettség.

Forrás: PwC Magyarország

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 04. 03., 15:35
„Ahhoz, hogy zökkenőmentesen beépülhessen a cég működési gyakorlatába az elektronikus számlabefogadás és -kibocsátás, rendszerszinten kell átgondolni a folyamatokat: az elektronikus számla beérkezésétől kezdve a jóváhagyási, könyvelési teendőkön át a szabályos archiválásig” – hangsúlyozza Nyári Zsolt a K-X Consulting ügyvezetője.
2025. 04. 02., 09:05
2025. januárban a nettó átlagkereset Romániában 5328 lej volt, ami a hónap végi lej/forint árfolyammal számolva 436 900 forintot ért; Magyarországon ugyanebben a hónapban a (kedvezmények nélkül számolt) nettó átlagbér 444 300 forint volt.

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS